TworzymyGłos Regionu

reklama

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka we Wschowie. Strażacy uhonorowani za ofiarną służbę

Poniedziałek, 27 maja 2024 o 15:05, aktualizacja Poniedziałek, 27 maja 2024 o 15:39, autor: 12
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka we Wschowie. Strażacy uhonorowani za ofiarną służbę

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka we Wschowie przyniosły wyjątkowe wyróżnienia i podziękowania dla strażaków, którzy codziennie ryzykują życie, by chronić lokalną społeczność. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceminister Wiesław Szczepański oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Obchody Dnia Strażaka we Wschowie

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Klasztorze Braci Mniejszych, po której odbył się apel na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Maestoso. Podczas apelu odczytano postanowienia, rozkazy oraz wręczono odznaczenia i akty mianowania.

Wyróżnienia i odznaczenia dla strażaków

W trakcie uroczystości wręczono szereg odznaczeń, w tym:

  • Brązowe odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”
  • Odznaki Świętego Floriana za Zasługi dla Społeczności Lokalnej
  • Medal honorowy im. Bolesława Chomicza
  • Złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa
  • Odznaki „Strażak wzorowy”

Nadano także stopnie aspiranta, sekcyjnego, starszego strażaka oraz wyróżniono dyplomami za ofiarną służbę.

Przemówienia pełne uznania

Wiceminister Wiesław Szczepański podkreślił, że nakłady na Państwową Straż Pożarną wzrosły o 30% w budżecie na 2024 rok. Przedstawił również nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń strażaków, które teraz są równe wynagrodzeniom żołnierzy zawodowych, z początkiem 6000 zł brutto. Szczepański zapowiedział również kontynuację programu „Bitwa o remizy” oraz zmiany w ustawie o Ochotniczych Strażach Pożarnych, które przewidują dodatki do emerytury dla strażaków.

„Chcemy, aby wszystkie osoby pełniące służbę w różnych służbach mundurowych zaczynały z tym samym wynagrodzeniem. Początkujący strażak będzie zarabiał dzisiaj 6000 zł brutto. [...] Chcemy zmienić ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych, aby zapewnić możliwość dodatku do emerytury powyżej 200 zł za 25 lat służby w straży pożarnej, pod warunkiem odpowiedniego udokumentowania” – mówił Wiceminister.

Komendant KP PSP we Wschowie, st. bryg. Krzysztof Piasecki, podziękował strażakom za ich codzienny trud i ofiarną służbę. „To m.in. dzięki waszemu ogromnemu zaangażowaniu możemy wspólnie cieszyć się szacunkiem i uznaniem społecznym. [...] Życzę wam spełnienia planów i zamierzeń, wszelkiej pomyślności osobistej oraz zadowolenia z wykonywania strażackich obowiązków” – podkreślił Piasecki.

Zgromadzonych na placu gości przywitał Andrzej Nowicki, Prezes Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP we Wschowie. „Witam w imieniu kilkuset druhów i druhen z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy zorganizowany są w naszym powiecie w kilkadziesiąt jednostek OSP. [...] Nie byłoby tego, gdyby nie pomoc Państwa Polskiego oraz starań samorządu” - mówił Nowicki.

Wojewoda Lubuski Marek Cebula wyraził wdzięczność za służbę strażaków i życzył im oraz ich rodzinom wszelkiej pomyślności. „Myślę, że nie ma nikogo, kto nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywacie w społeczeństwie. [...] Wszystkiego dobrego, miłego świętowania” – mówił Wojewoda.

Nadbryg. Janusz Drozda, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP, również skierował słowa uznania do strażaków oraz ich rodzin, podkreślając znaczenie ich pracy i zaangażowania. „Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to dwa zdrowe płuca - jedno płuca to Państwowa, a drugie Ochotnicza Straż Pożarna. [...] Przesyłam pozdrowienia dla swoich rodzin i najbliższych, którzy często ponoszą trud wypełniania waszej misji wspólnie z wami” – mówił Drozda.

Wzmacnianie Ochotniczych Straży Pożarnych

Wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Zielonej Górze, Andrzej Staroszczuk, podziękował strażakom za ich zaangażowanie oraz wyraził nadzieję na dalsze wsparcie ze strony samorządów. „Wasza postawa, wrażliwość i aktywne uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności są niezwykle wartościowe. [...] Wiemy, że potraficie te środki wykorzystać najlepiej” – mówił Staroszczuk.

Starosta Wschowski Waldemar Starosta zaznaczył, że strażacy zasługują na szczególną uwagę i wsparcie, dziękując za ich codzienną służbę i zaangażowanie. „Wasze talenty i osiągnięcia będą kontynuowane przez młodzieżowe drużyny pożarnicze, które uczą się od was sztuki pożarniczej” – dodał Starosta w kierunku przedstawicieli Młodzieżowych Grup Pożarniczych.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

avatar

avatar
~Zen
27.05.2024 16:53

Jeśli Ci ochotnicy 65+ z placu defilad, jadą na akcję w takim stanie sprawności jaką reprezentują obecnie, to ja u siebie na "akcji" musiałbym chyba ich ratować. Przecież to 100% emeryci a nie strażacy.

avatar
~My i "Zen"
27.05.2024 22:18

Czy aby poprawnym i normalnym jest aby emeryci strażaccy - a dotyczy to w większości i przede wszystkim kadry, b. kadry strażackiej, a nie szeregowych strażaków ( tych w ogóle nie ma ...) którzy jako żywo występują na tej uroczystości, jakże godnej czynnych strażaków w swoich służbowych mundurach i odznaczeniach ?. Ba, nawet startują do honorowej zbiorowej fotografii tych co to święto obejmuje !. Czy któryś z tych byłej kadry strażackie jest aby czynnym strażakiem , czy tylko świątecznym emerytem ?. I nic dziwnego Kol. ( Zen) , że masz tam tylu tych 65 + na placu defilad - to prawie tak jak ta pewna " rekonstrukcja" , której zabrakło !. Mimo, ze jej pewni członkowie gdzieś tam na tylnych miejscach się pokazują ( incognito) !.

avatar
~Syndrom mundurowego kadrowca+++
28.05.2024 06:42

Ten ewenement można zauważyć nagminnie w trakcie organizowania lokalnych uroczystości strażaka we Wschowie, gdzie byli szefowie straży pożarnej - emeryci "stroją się w piórka", t.j. ubierają się w mundury galowe i włączają się w uroczystości obchodów święta strażaka. Dziwnym trafem takiego " syndromu " strojenia się emerytów nie doświadczysz u szeregowych emerytów strażaków !. Jest to śmieszne i zarazem zabawne, bowiem przypomina dużą ich część lokalną " rekonstrukcję" na pokazy jednej z lokalnych partii. Czyli Wschowa doczekała się kolejnej Grupy Rekonstrukcyjnej, na która o dziwo składają się, li i tylko Byli Szefowie - Emeryci lokalnej Straży Pożarnej !. Hi........ !. Przypomina mi to " wiecznych mundurowych", którzy nie są w stanie uszanować pożegnania się z mundurem przechodząc raz na zawsze na emerytury !.

avatar
~Ochotnik z placu defilad
28.05.2024 09:44

Jeśli skończysz 65 lat to już nie jeździsz na akcje. Ja mam trochę mniej i chętnie podejmę każde wyzwanie sprawnościowe z połowę mlodszym a może ty podejmiesz się wyzwania???Łatwo oceniać innych czując się anonimowym.A w jakiej dziedzinie ty się realizujesz poza pisaniem głupot?

avatar
~EMERYT
28.05.2024 10:34

Do " Ochotnika z placu defilad" - Anonimowego Ochotnika co to jest medialnie chętny do akcji -!. jako "anonimowy forumowicz" z Placu defilad jesteś gotowy, ale do czego ?. Określ się kim ty jesteś i czy tylko jesteś " chętny " bo nie masz co robić na tej emeryturze i piszesz nam tu te swoje głupie uwagi ???. Zastanów się emerycie !.

avatar
~do -"ochotnika......."
28.05.2024 10:54

Ja też znam co najmniej 2 panów z tego "pl. defilad" i potwierdzam, że są w sprawności fizycznej tylko do gab. ortopedii . Ale na pewno masz rację, że tacy są już nie zabierani bo i po co. Tylko czy oni winni tam stać ( na tym "placu defilad") - też po co ?

avatar
~widz
28.05.2024 08:38

PYTAM! co tam robił Piotr W. przecież nie jest już radnym???!!!! czy w szkole nie ma nic do roboty? ciągle gdzieś bywa, a było to w czasie jego pracy. Panie Starosto warto się temu przyjrzeć!!!!!!!!!!!!!

avatar
~Ręce opadają ....
28.05.2024 12:19

Jak się widzi takich, o których pisze zatroskany forumowicz " widz" i " aparat słuchowy" !. To jest ta ich karda .... !. Ręce opadają !.

avatar
~aparat słuchowy
28.05.2024 08:42

Czy niedosłyszałem? na uroczystości jak widać po zdjęciach był burmistrz Sławy - nie został przywitany!!!!!! stoi tam również przewodniczący rady powiatu - nie został przywitany!!!!!! Panie Piasecki ????? coś tu nie tak!!!!!!!

avatar
~Do kom....
28.05.2024 12:29

Czytam te komentarze i mam wrażenie że udzielają się tam niespełnieni emeryci i renciści lubujący się w komentowaniu wszystkiego co tylko się spodoba i pojawi. Może warto pogratulować tym wszystkim strażakom za ich trud codziennej służby? I tak jak powyżej po 65 roku życia nie można już uczestniczyć w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

avatar
~Pomieszanie z poplątaniem +
28.05.2024 15:04

Szanowny forumowiczu ( ~~Do kom) - jeśli już to piszący emeryci są tymi spełnionymi i jak widzą ta emerycka kadrę oficerów SP to to jest ten " syndrom niespełnionych emerytów SP" , którzy nie wiem w jakim celu zakładają te swoje emeryckie mundury zalatujące naftalina i pchają się do obiektywu .... Hi...!. Czy to nie jest święto tych aktywnych zawodowo strażaków ?, a nie byłej emeryckiej kadry SP w mundurach z naftaliną !!!!!.

avatar
~"""naftalina"""
28.05.2024 15:11

Śmieszy mnie ta " emerycka kadra w tych mundurach z naftaliną " - podobnie jak innych. Co oni chcą sobą udowodnić będąc na emeryturach wdziewając te swoje galowe garniturki i wtapiając się w szeregi świętujących strażaków?. Przy okazji ; wszystkiego najlepszego dla zawodowej czynnej kadry SP w tym ich święcie !!!. Emerytom z tak zwanej " rekonstrukcji SP" już dawno, dawno temu podziękowaliśmy ich czas już dawno, dawno temu sie skończył już czas się odkleić od tych swoich mundurków na pokaz !!!. Pa .... !.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl