Piotr Sobański to historyk, uczący od lat w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, a którego uczniowie rokrocznie odnoszą duże sukcesy w olimpiadzie wiedzy historycznej dotyczącej oręża polskiego. W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowano wykład dotyczący walk Polaków o wolność. Z racji przypadającego dzisiaj Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych nie mogło zabraknąć również tych wątków w spotkaniu, jakie miało miejsce przed południem, a w którym udział wzięli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież z liceum. W trakcie wykładu Piotr Sobański przedstawiał fragmenty pracy jednego z uczniów, który analizował drogi jakie doprowadziły do pełnego odzyskania przez Polskę wolności w 1989 r.
- Które z tych ośmiu dróg, oczywiście zmodyfikowane, przydały się Polakom po 1944 roku i przyniosły nam rok 1989? Znowu są to walka zbrojna i konspiracja, powstania; dyplomacja, działalność uchodźstwa niepodległościowego; rewolucja robotnicza; praca u podstaw i opozycja legalna. Wskazanych jest pięć dróg i powiedzmy szczerze, Żołnierze Wyklęci też mają tutaj swoje miejsce – mówił Piotr Sobański. – Przypada ono na początku drogi. Jeżeli można wskazywać pozytywy drogi konspiracji niepodległościowej to było to opóźnienie stalinizacji polski, jednak nie było to w stanie doprowadzić do odzyskania niepodległości Polski. Najważniejszą rolę odegra rewolucja robotnicza, praca organiczna i legalna opozycja. Oczywiście bez konspiracji powojennej i przełomu roku 1956 dalsza ewolucja ruchów niepodległościowych Polski byłaby niemożliwa. Ale myślę, że ma rację amerykański historyk Padraic Kenney, który kiedyś napisał „To nie Żołnierze Wyklęci i intelektualiści opozycyjni przynieśli Polsce Niepodległość. Polsce Niepodległość przynieśli robotnicy w sierpniu 1980 roku”.
Poniżej przedstawiamy fragment porannego wykładu, zapraszając również do siedziby Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Farnym 3 na godzinę 16.30, gdzie wysłuchać będzie można całego wykładu Piotra Sobańskiego.
(olek)