Ostre słowa o kandydacie wspieranym przez PiS
Ton całego spotkania nadała posłanka Katarzyna Osos, która nie przebierała w słowach krytykując kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość. Nawiązała bezpośrednio do doniesień medialnych o przeszłości Nawrockiego.
– Kiedy pojawiła się kandydatura Karola Nawrockiego, pojawiły się pewne wątpliwości co do jego powiązań z półświatkiem przestępczym. Wczoraj sam potwierdził, że brał udział w ustawkach kibolskich – mówiła Osos.
Posłanka podkreśliła, że według służb tego typu środowiska zajmują się nie tylko bójkami, ale przede wszystkim handlem bronią, narkotykami oraz rozbojami. Postawiła fundamentalne pytanie o bezpieczeństwo państwa:
– Czy my naprawdę chcemy, żeby pierwszym obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, osobą, która ma dostęp do tajnych dokumentów, ściśle tajnych dokumentów, osobą, która ma odpowiadać za nasze bezpieczeństwo, za politykę zagraniczną – czy naprawdę chcemy tam wsadzić kolegę gangsterów?
„Albo wybierzemy przestępcę, albo wybierzemy po prostu przyzwoitego człowieka”
Równie ostro wypowiedział się Sebastian Ciemnoczołowski, wicemarszałek województwa lubuskiego. Określił nadchodzące wybory jako najważniejsze w historii Polski i przedstawił je w kategoriach fundamentalnego wyboru moralnego.
– Dzisiaj pierwszy raz w historii jest przed nami wybór: albo wybierzemy przestępcę, albo wybierzemy po prostu przyzwoitego człowieka – stwierdził kategorycznie Ciemnoczołowski.
Wicemarszałek wyliczył konkretne zarzuty wobec Nawrockiego:
– Nie może być tak, że człowiek, który wyłudził seniorowi mieszkanie, ma być dzisiaj prezydentem. Nie może być tak, że bramkarz spod klubu nocnego będzie reprezentował nas na arenie międzynarodowej. I nie może być tak, że człowiek, który wali pałą w ustawkach innych ludzi, będzie nas reprezentował.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Kontrasty w wynikach wyborczych
Drugi wicemarszałek województwa lubuskiego, Grzegorz Potęga, zwrócił uwagę na paradoks wyników pierwszej tury. Wskazał na różnice w poparciu kandydatów w miejscach, gdzie są znani.
– Skąd pochodzi Karol Nawrocki? Z Gdańska. Ile tam uzyskał procent głosów? Tam go ludzie znają. Zdaje się, że 17%. A Rafał Trzaskowski zdobył tam, w Gdańsku, ponad 40% – podobnie jak w Warszawie, gdzie jest świetnie rozpoznawalny i znany – powiedział Potęga.
Wicemarszałek użył metafory świątecznej, pytając retorycznie:
– Kogo my zapraszamy na święta do domu? Zapraszamy rodzinę, kolegów, przyjaciół, znajomych. No to jakich my chcemy tych znajomych zaprosić? Spod budki z piwem? Z dyskoteki? Z kibolstwa? Czy też z półświatka, który realizuje jakieś niecne interesy?
Doświadczenie kontra kontrowersje
Poseł Waldemar Sługocki przedstawił sylwetkę Trzaskowskiego jako przeciwwagę dla kontrowersji wokół jego rywala. Wymienił imponujące CV kandydata KO.
– Chcemy Państwa wszyscy przekonać do kandydatury Rafała Trzaskowskiego – człowieka niezwykle już doświadczonego, ale jednak wciąż młodego, pełnego pasji, determinacji, chęci zmiany naszej rzeczywistości na lepsze – argumentował Sługocki.
Poseł podkreślił różnorodność doświadczeń Trzaskowskiego: od nauczyciela akademickiego, przez europarlamentarzystę, posła, ministra do spraw wewnętrznych i europejskich, aż po prezydenta największego miasta w Polsce.
Kontekst senioralny
Minister Marzena Okła-Drewnowicz, która wcześniej spotkała się ze wschowskimi seniorami, nawiązała do kwestii polityki senioralnej. Podkreśliła znaczenie właściwego przywództwa w tym obszarze.
– Dobra polityka senioralna, szacunek i bezpieczeństwo dla osób starszych biorą się tak naprawdę z przykładu – i musi być dobry włodarz, czy też prezydent kraju, który będzie wiedział, co to znaczy szacunek i bezpieczeństwo osób starszych – mówiła minister.
ZOBACZ: Starzejące się społeczeństwo w centrum uwagi. Minister Okła-Drewnowicz we Wschowie [WIDEO]
Fundusze europejskie w tle
Wątek rozwoju regionalnego podjął również Grzegorz Potęga, zapowiadając konkretne wsparcie finansowe. Poinformował o planach przeznaczenia 30 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój Centrów Usług Społecznych.
– My, jako zarząd województwa, w najbliższym czasie przygotujemy kolejną uchwałę, która przekaże około 30 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego właśnie na powstawanie nowych Centrów Usług Społecznych – zapowiedział wicemarszałek.
Politycy zgodnie podkreślali, że 1 czerwca to będzie "dzień dorosłych obywateli", którzy zdecydują o przyszłości kraju. Wszyscy mówcy apelowali o udział w wyborach i poparcie dla Rafała Trzaskowskiego, przedstawianego jako gwarant bezpieczeństwa i rozwoju Polski w ramach Unii Europejskiej.
Historyczne zwycięstwo we Wschowie
Głos zabrał również burmistrz Konrad Antkowiak, który przywołał wyniki pierwszej tury. Po raz pierwszy w historii kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrał w gminie Wschowa. Włodarz podkreślił jednak, że to dopiero połowa sukcesu. Apelował o mobilizację nie tylko lokalną, ale ogólnopolską:
– Apeluję do wszystkich Państwa, żeby nie tylko oddać głos na Rafała Trzaskowskiego, ale by zachęcić wszystkich mieszkańców miasta i gminy Wschowa, swoich znajomych z całej Polski, aby poszli do drugiej tury wyborów prezydenckich.
Nie skończyło się na słowach. Po wiecu politycy przeszli ulicami miasta, zachęcając do oddawania głosów na kandydata KO.