TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować?

Środa, 12 lipca 2023 o 12:35, autor: 0
Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować?

Pierwszy lot samolotem to zawsze duże przeżycie. Wiele osób mocno się nim stresuje, choć jest to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Korzystanie z linii lotniczych wiąże się jednak z pewnymi zasadami, których trzeba przestrzegać. Jeśli poznasz je z wyprzedzeniem, to uda Ci się uniknąć niepotrzebnego stresu. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak przygotować się do takiej podróży.

Zacznij od spakowania walizki

Wyróżnia się dwa rodzaje bagażu, który możesz zabrać ze sobą w podróż samolotem: podręczny oraz rejestrowany. Pierwszy z nich możesz zabrać ze sobą na pokład.  Powinny się w nim znaleźć jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Musisz także pamiętać o tym, że linie lotnicze mają restrykcyjne zasady dotyczące przewożonych płynów. Możliwe jest zabranie ze sobą kosmetyków w pojemnikach nie większych niż 100 ml.

Pamiętaj! Przed wylotem dokładnie sprawdź dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego. Linie lotnicze stosują w tym zakresie różne zasady, dlatego trzeba się z nimi zapoznać. Jeśli Twój bagaż podręczny będzie zbyt duży, to będziesz musiał do niego dopłacić, często całkiem sporo.

Zastanawiasz się, co można zabrać do samolotu? Na pokład nie możesz wnieść ostrych przedmiotów, takich jak np. golarki (oprócz maszynek jednorazowych), nożyczki czy igły. Bez większego problemu przewieziesz je jednak w bagażu rejestrowanym. Do torby podręcznej najlepiej spakować tylko to, co potrzebujesz mieć pod ręką, czyli np. sprzęt elektroniczny.

Musisz pamiętać, że także do bagażu rejestrowanego nie możesz włożyć wszystkiego, co chcesz. Zakazany jest przewóz liniami lotniczymi:

  • materiałów wybuchowych,
  • substancji łatwopalnych,
  • chemikaliów,
  • substancji toksycznych.

Zanim spakujesz swoją walizkę na lot samolotem, sprawdź dokładnie zasady obowiązujące w konkretnych liniach lotniczych. Dzięki temu unikniesz wielu problemów już podczas wizyty na lotnisku.

Odprawa i wejście na pokład – o czym pamiętać?

Zanim wejdziesz na pokład, musisz przejść odprawę. Obecnie możesz to zrobić online, co jest bardzo wygodne. Jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym, to z kartą pokładową, którą otrzymasz po odprawie przez Internet, możesz udać się bezpośrednio do punktu kontroli bezpieczeństwa. W przypadku, gdy zabierasz ze sobą bagaż rejestrowany, musisz przybyć na lotnisko nawet 2 godziny wcześniej. Niezbędne jest bowiem jego nadanie.

Pamiętaj! Przed pierwszą podróżą samolotem warto przyjechać na lotnisko wcześniej, zwłaszcza jeśli jest to duży port lotniczy. Dzięki temu spokojnie zorientujesz się, gdzie trzeba nadać bagaż oraz do której bramki się udać. Pomoże Ci to zminimalizować stres.

Zastanawiasz się, jak wygląda kontrola bezpieczeństwa? Jej celem jest sprawdzenie, czy nie wnosisz na pokład niedozwolonych przedmiotów. Warto wiedzieć, jak się do niej przygotować, aby odbyła się sprawnie i bez problemów. Kontrola bezpieczeństwa przebiega w następujący sposób.

  • Zdejmij wierzchnie okrycie oraz wszystkie akcesoria z metalowymi elementami np. pasek do spodni.
  • Weź plastikowy pojemnik i ułóż w nim swoje rzeczy. Połóż tam także swój bagaż podręczny oraz zawartość kieszeni.
  • W innym pojemniku umieść sprzęt elektroniczny oraz kosmetyki, co znacząco ułatwi pracę obsłudze lotniska.
  • Poczekaj na wezwanie przez kontrolera. Twoje rzeczy przejadą taśmą przez skaner, a Ty w międzyczasie będziesz musiał przejść przez bramkę.
  • Jeśli podczas kontroli nic nie wzbudzi podejrzeń obsługi, będziesz mógł spokojnie zabrać swoje rzeczy oraz udać się na strefę bezcłową.
  • W przypadku, gdy podczas przechodzenia przez bramkę uruchomi się alarm, będziesz musiał zdjąć buty oraz inne elementy garderoby, które mogą mieć metalowe elementy.

Strefa bezcłowa to różnego rodzaju sklepy, w których możesz kupić produkty spożywcze, alkohol, papierosy, kosmetyki itp. i wnieść je na pokład samolotu.

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa pozostaje tylko oczekiwać na boarding, czyli wejście na pokład. Musisz dokładnie sprawdzić na tablicy odlotów, do której bramki trzeba się udać. Weź pod uwagę to, że w przypadku dużych lotnisk znalezienie wejścia może zająć sporo czasu. Aby usprawnić cały proces, przygotuj kartę pokładową oraz dowód tożsamości.

Pamiętaj! Wchodzenie do samolotu powinno odbywać się sprawnie, ale bez nadmiernego pośpiechu. Każdy pasażer ma przypisane miejsce, dlatego nie należy się przepychać. Pierwszeństwo wejścia na pokład mają osoby, które wykupiły taką opcję oraz niepełnosprawni.

Dlaczego warto podróżować samolotem?

Lot samolotem to świetny sposób na to, aby szybko dostać się do wielu miast w Europie oraz na świecie. Możesz w krótkim czasie pokonać setki kilometrów zdecydowanie wygodniej niż podczas jazdy samochodem. Z polskich lotnisk bez problemu dotrzesz do takich miejsc, jak Wenecja, Lizbona, Londyn czy Madryt. A to tylko kilka miast, które są regularnie obsługiwane. Podróżowanie samolotem jest nie tylko wygodne, ale bardzo często również ekonomiczne. Można kupić bilety na tanie linie lotnicze w niskich cenach.

Lot samolotem może być naprawdę przyjemny,  jeśli zadbasz o to, aby właściwie się do niego przygotować. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl