TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Outplacement jako sposób na zachowanie dobrych relacji z byłymi pracownikami i ich siecią kontaktów

Poniedziałek, 17 kwietnia 2023 o 18:48, autor: 0
Outplacement jako sposób na zachowanie dobrych relacji z byłymi pracownikami i ich siecią kontaktów

Utrata pracy to trudne doświadczenie dla pracownika. Zwłaszcza gdy wina leży po stronie pracodawcy. Najczęstszą przyczyną zwolnień jest redukcja etatów lub zmiana strategii działalności firmy. Złe doświadczenie pracownika związane z nagłą utratą stanowiska może negatywnie wpłynąć na atmosferę w firmie, a w przypadku kluczowych pracowników stać się przyczyną poważnego kryzysu wizerunkowego. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie programów zmiany zawodowej. Sprawdź, czym jest outplacement.

Na czym polega outplacement?

Outplacement to program wsparcia zmiany zawodowej, którego celem jest minimalizacja negatywnych skutków utraty zatrudnienia. Najczęściej na tego typu działania decydują się duże firmy, które zatrudniają kilkuset lub kilka tysięcy osób. Outplacement możemy podzielić na indywidualny i grupowy. Programem wsparcia zmiany zawodowej może być objęty jeden pracownik lub grupa osób. Outplacement może być przeprowadzony przez osobę będącą częścią organizacji lub firmę zewnętrzną.

Dlaczego outplacement jest tak istotny z punktu widzenia pracodawcy?

Korzyści związane z uczestnictwa w programie zmiany zawodowej w przypadku zwalnianych pracowników są dość oczywiste. Osoby objęte outplacementem mogą korzystać z wielu form wsparcia – przede wszystkim zawodowego. Dzięki temu mają szansę szybciej znaleźć nową pracę lub otworzyć własny biznes.

Korzyści dla pracodawcy związane z outplacementem nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. System kontrolowanych zwolnień pozwala uniknąć niepotrzebnych napięć na linii pracodawca-pracownik. Zachowanie dobrych relacji z byłymi pracownikami pozwala uniknąć kryzysu wizerunkowego. Pracownik, który dostał wypowiedzenie, ale jednocześnie otrzymał od pracodawcy takie wsparcie, jakiego w danym momencie najbardziej potrzebuje, opuści firmę z lepszym nastawieniem.

Wsparcie zmiany zawodowej jest szczególnie istotne w przypadku pracowników, którzy byli związani z firmą przez wiele lat (a czasem dekad). Zwolnienia grupowe, związane np. z restrukturyzacją, mogą negatywnie wpłynąć na atmosferę w firmie, co ma bezpośrednie przełożenie na spadek efektywności. Istnieje także duże ryzyko, że część osób zacznie szukać miejsca dla siebie u konkurencji, obawiając się, że stracą stanowiska w następnej kolejności.

Outplacement pozwala zachować kontrolę nad tym, co dzieje się w firmie po ogłoszeniu konieczności redukcji etatów. To szczególnie istotne w najbardziej konkurencyjnych branżach. Pracodawca, który chce być postrzegany jako społecznie odpowiedzialny, powinien więc zdecydować się na wdrożenie w firmie programu zmiany zawodowej. Usługi outplacementu oferują m.in. profesjonalne agencje doradztwa personalnego. Specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi wspierają zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Więcej informacji znajdziesz na: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/outplacement.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl