TworzymyGłos Regionu

reklama

Oszuści bez skrupułów znów w akcji. Seniorka oszukana na kilkanaście tysięcy złotych

Poniedziałek, 06 maja 2024 o 15:42, autor: 3
Oszuści bez skrupułów znów w akcji. Seniorka oszukana na kilkanaście tysięcy złotych

W miniony weekend, mieszkanka powiatu wschowskiego padła ofiarą oszustów, którzy podając się za adwokata wnuka, przekonali ją do przekazania 13 tysięcy złotych. Oszuści wykorzystali technikę strachu, informując seniorkę o rzekomym wypadku spowodowanym przez wnuka, za który grozi mu zatrzymanie, jeśli nie zostanie wpłacona kaucja.

Jak działają oszuści?

Zgłaszający się jako adwokaci czy funkcjonariusze często wykorzystują zaufanie i lęk seniorów, aby wyłudzić od nich oszczędności życia. Pod pretekstem pilnych spraw sądowych czy wypadków, w których rzekomo uczestniczyli bliscy, proszą o przekazanie pieniędzy. Tym razem wykorzystano historię o wypadku, co zmusiło seniorkę do natychmiastowej reakcji.

Ostrzeżenie od policji

Nadkomisarz Maja Piwowarska z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie apeluje o czujność: "Kreatywność i błyskotliwość oszustów nie zna granic. Maksymalna czujność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania to klucz do ochrony przed tego typu przestępstwami. Zanim podejmiemy decyzje związane z naszymi oszczędnościami, sprawdźmy osobę zwracającą się do nas o pomoc dzwoniąc pod oficjalne numery."

Jak się bronić?

  1. Sprawdzaj informacje: Zanim przekażesz jakiekolwiek sumy pieniędzy, sprawdź przekazującego prośbę przez bezpośredni kontakt z rzekomo potrzebującą osobą lub poprzez oficjalne kanały (np. policja, kancelaria).

  2. Nie działaj pod wpływem emocji: Oszuści często wywierają presję czasu. Zanim podejmiesz pochopne decyzje, oddychaj spokojnie i zastanów się dwa razy.

  3. Poinformuj policję o podejrzeniach: W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej od razu zgłosić sprawę organom ścigania.

Przykłady pokazują, że metod wyłudzenia pieniędzy jest wiele, a każda nowa jest bardziej innowacyjna. Dlatego edukacja i świadomość społeczna są kluczowe w zapobieganiu podobnym przestępstwom. Nie pozwólmy, by nasze emocje stały się narzędziem w rękach przestępców.

Zobacz: Straciła 120 tys. zł myśląc, że ratuje dzieci!

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Czytelnik
06.05.2024 19:28

Brawo oszusci ja tez senior zadzwoncie do mnie tez wam przekaże ale kajdanki

avatar
~sławek
07.05.2024 11:15

Czy wy naprawdę uważacie że starsi siedzą w internecie i czytają te wszystkie ostrzeżenia?W telewizji w kółko LIDL BIEDRONKA ,pasty ,wszelkie gówniane suplementy itp.a spotów o tymjest 0,01% ,ktoś ma w tym interes?

avatar
~Czytelnik
07.05.2024 12:19

To prawda ale znam wiele przypadkow gdzie oglada sie w tv tylko telewizje trwam albo radio maryja wiec jestem za niech seniorów robią w bambuko mimo ze ja tez senior

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl