TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ostropest plamisty i sylimaryna – jak wspomóc organizm z pomocą natury?

Poniedziałek, 26 czerwca 2023 o 10:59, autor: 0
Ostropest plamisty i sylimaryna – jak wspomóc organizm z pomocą natury?

Naturalne wsparcia zdrowia to już nie tylko moda, ale zbawienny dla wielu osób styl życia. Stosowanie naturalnych produktów, które mają pozytywny wpływ na organizm, to doskonały sposób dbania o własne zdrowie. Jednym z takich sposobów jest ostropest plamisty. Roślina z rodziny astrowatych, która ma ważny wpływ na ludzki organizm i pomaga w wieku obszarach.

Czym jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty to charakterystyczna roślina z rodziny astrowatych. Rozpoznawalne są jej fioletowe kwiaty. Pochodzi z terenów śródziemnomorskich, jednak obecnie rozpowszechnił się już na terenie całej Europy. Ostropest plamisty może rosnąć dziko, jednak coraz częściej jest także uprawiany świadomie ze względu na swoje cenne właściwości. Należy tu wyróżnić działanie przeciwzapalne, które jest charakterystyczne dla ostropestu plamistego. Nie sposób jednak zapomnieć o jednym z jego najważniejszych składników, czyli sylimarynie. 

Czym jest sylimaryna?

Sylimarynę uznaje się za najcenniejszy składnik ostropestu plamistego. Wyróżnia się ona działaniem prozdrowotnym wobec ludzkiego organizmu i śmiało można uznać ją za kompleks substancji. To właśnie ona sprawia, że ostropest plamisty jest tak cenną dla człowieka rośliną. Co ważne – jej działanie ma charakter wspierający ludzki organizm, ale wyklucza jednocześnie działanie obciążające. 

  • Spowalnia reakcje utleniania poprzez działanie antyoksydacyjne. Zachodzą one na poziomie komórkowym. Dzięki temu unieszkodliwione zostają m.in. wolne rodniki w organizmie. 
  • Wykazuje się działaniem przeciwzapalnym, a także odtruwającym i detoksykującym. Ważne jest jej wsparcie, kiedy organizm zmaga się z różnego rodzaju zatruciami.
  • Wykazuje się właściwościami żółciopędnymi oraz żółciotwórczymi. 
  • Istotne w wielu obszarach jest jej działanie rozkurczowe. 
  • Dzięki niej łatwiejsza jest dla organizmu stabilizacja błon komórkowych. 

Poza sylimaryną wartość w ostropeście plamistym ma także inulina. Jej działanie skupia się wokół wsparcia układu pokarmowego. Może również mieć wpływ na regulację poziomu cholesterolu we krwi i wspierać układ krążenia. Współpracuje z trzustką, wpływając na wydzielanie insuliny i regulację poziomu cukru.

Na co stosować ostropest plamisty?

Ostropest plamisty stosowany jest na wiele schorzeń jako wsparcie organizmu. Jego rolę warto szczególnie docenić w obszarze dolegliwości wątrobowych, ponieważ wspiera regenerację komórek wątrobowych. Dzięki temu jego działanie może przekładać się na ochronę wątroby przed niebezpieczną dolegliwością – marskością. 

Niezwykle istotne jest także działanie związane z układem żółciowym. Ostropest plamisty może wspierać organizm przy schorzeniach z tego obszaru, m.in. hamując proces wytrącania się kamieni żółciowych. 

Niektóre kobiety traktują ostropest plamisty jako wsparcie przy objawach endometriozy, m.in. dlatego, że pomaga regulować obfitość krwawień. Warto jednak pamiętać, że ostropest plamisty nie jest środkiem leczniczym, ale wspierającym organizm. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl