TworzymyGłos Regionu

reklama

Odkryto historyczne skarby! Prace archeologiczne przy sławskim pałacu (FOTO)

Piątek, 24 marca 2023 o 08:30, aktualizacja Piątek, 24 marca 2023 o 11:15, autor: 0
Odkryto historyczne skarby! Prace archeologiczne przy sławskim pałacu (FOTO)

Sławski pałac jest obiektem z ogromną historią, która ciągle czeka na odkrycie. Dlatego też w miniony poniedziałek i wtorek (20 i 21 marca) odbyły się tam prace archeologiczne. Członkowie Sławskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Ocalić od zapomnienia" wzięli również udział w tych badaniach.

Głównym zadaniem było dokładne przeskanowanie urobku ziemi wydobytego z pięciu wykopów przy użyciu detektorów. "Było to dla nas nie lada wyzwanie, ponieważ pryzmy ziemi były wyjątkowo mokre i lepkie. Aby nie przegapić żadnego z artefaktów, również tych ceramicznych, niezwykle skrupulatnie sprawdziliśmy każdą grudkę ziemi. Prócz obiektów metalowych ziemia skrywała, mnóstwo fragmentów naczyń, dachówek oraz cegieł zwanych palcówkami. Mimo, że pogoda w poniedziałek nie rozpieszczała, z całą pewnością warto było się pobrudzić" - relacjonują pasjonaci historii ze Sławy.

W trakcie badań odnaleziono ciekawe obiekty, w tym groty strzał oraz monety pochodzące z Francji. Jedna z monet przedstawia głowę cesarza Napoleona III i upamiętnia Wystawę Światową w Paryżu z 1867 roku. Druga moneta pochodzi z 1928 roku i również jest niezwykle interesująca. Prace archeologiczne nadzorował archeolog mgr Jakub Drgas ze Wschowy.

"Była to dla nas z jednej strony dość ciężka praca, z drugiej zaś ciekawa lekcja i okazja do nauki. Dowiedzieliśmy się m.in. jak pracować w niewielkich wykopach oraz jak w sposób profesjonalny postępować z odnalezionymi artefaktami" - mówią członkowie Stowarzyszenia.

Badania archeologiczne są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na odkrycie tajemnic przeszłości, które mogą pomóc w zrozumieniu i zinterpretowaniu wydarzeń historycznych. Dzięki takim badaniom naukowcy są w stanie odtworzyć historię, która w inny sposób pozostałaby tajemnicą.

Źródło/foto: Sławskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Ocalić od zapomnienia"

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl