TworzymyGłos Regionu

reklama

Obwodnica Sławy bliżej realizacji. Kiedy ruszą prace?

Czwartek, 07 marca 2024 o 09:44, aktualizacja Czwartek, 07 marca 2024 o 10:04, autor: 0
Obwodnica Sławy bliżej realizacji. Kiedy ruszą prace?

Po długim oczekiwaniu, mieszkańcy Sławy oraz okolicznych miejscowości mogą wreszcie usłyszeć konkretne wieści dotyczące jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w regionie. Plany budowy obwodnicy Sławy nabierają realnych kształtów. Wszystko wskazuje na to, że projekt, który ma znacząco poprawić lokalną infrastrukturę, wkracza w decydującą fazę.

Terminy i warunki realizacji

Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Zielonej Górze z niecierpliwością oczekuje na rozstrzygnięcia dotyczące dofinansowania projektu z unijnych funduszy, które są kluczowe dla rozpoczęcia prac. W ubiegłym roku obwodnica została włączona do priorytetowych inwestycji drogowych na lata 2021-2027, co stanowi jasny sygnał o determinacji w realizacji projektu.

Mimo nieco opóźnionego startu naboru wniosków o dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Lubuskiego 2021-2027, który ostatecznie rozpoczął się w grudniu zeszłego roku, plany dotyczące przetargu i realizacji inwestycji zdają się być już na ukończeniu. Jak informuje dyrektor ZDW, Paweł Tonder, w najbliższych miesiącach, a dokładnie w marcu lub kwietniu, spodziewane jest ogłoszenie przetargu w formule "projektuj i buduj".

Zobacz: Decyzja środowiskowa dla obwodnicy Wschowy i Dębowej Łęki wydana!

Obwodnica Sławy. Szczegóły projektu

Zgodnie z planem, obwodnica, której szacunkowy koszt wynosi 47,7 mln zł, ma mieć długość 5,13 km. Trasa zostanie poprowadzona w taki sposób, aby minimalizować ingerencję w istniejącą tkankę miejską i przyrodniczą. Pomimo nieuniknionej wycinki części drzewostanu, projekt przewiduje szczegółowe opracowanie dokumentacji, która określi dokładną powierzchnię oraz ilość drzew do usunięcia.

Wybrany w przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny nie tylko za opracowanie dokumentacji projektowej, ale również za realizację robót budowlanych, które mają potrwać około 20 miesięcy. Niemniej, finalne podpisanie umowy z wykonawcą jest ściśle uzależnione od pozytywnego rozstrzygnięcia w sprawie dofinansowania z funduszy unijnych. Termin realizacji zadania przewiduje się na lata 2024-2027.

Źródło: ZDW, glogow.naszemiasto.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl