TworzymyGłos Regionu

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szlichtyngowie (FOTO)

Czwartek, 04 maja 2023 o 12:00, aktualizacja Czwartek, 04 maja 2023 o 12:25, autor: 4
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szlichtyngowie (FOTO)

W dniu 3 maja przypadała 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jednego z najważniejszych aktów prawnych w historii Polski. W gminie Szlichtyngowa odbyły się uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie, w których wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo oraz społeczność lokalna.

Msza Święta i modlitwa pod pomnikiem

Obchody święta rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez Księdza Proboszcza Jana Sobolewskiego w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowie. Po Mszy Świętej zebrani udali się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie ks. Jan Sobolewski wraz z zebranymi odmówił krótką modlitwę. Następnie delegacja samorządowa Gminy Szlichtyngowa zapaliła znicz i złożyła wiązankę, a pod pomnikiem pamięci na Rynku został odśpiewany hymn państwowy.

Wiele delegacji złożyło kwiaty

W imieniu władz samorządowych kwiaty złożyła Burmistrz Jolanta Wielgus wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Zalewską, Wiceprzewodniczącym Rady Wojciechem Krygierem, sołtysem wsi Wyszanów Wioletą Adamczyk oraz Kierownikiem Posterunku Policji w Szlichtyngowie aspirantem sztabowym Damianem Lipowym. Następnie wiązanki złożyły delegacje: Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Szlichtyngowie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szlichtyngowie, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szlichtyngowie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowie, Przedszkola Samorządowego im. Pluszowego Misia w Szlichtyngowie, Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach, Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „INKI” w Starych Drzewcach oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z OSP Szlichtyngowa.

Przemówienie Burmistrz

W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Jolanta Wielgus podziękowała za obecność na szlichtyngowskim rynku i oddała hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Konstytucji 3 Maja. W swoim przemówieniu podkreśliła, że to wyjątkowy dzień, który zawsze będzie przypominał Polakom o walce o wolność i niepodległość naszego kraju. Wymieniła także osoby, które przyczyniły się do powstania Konstytucji 3 Maja, w tym myślicieli politycznych, posłów na Sejm Czteroletni oraz przedstawicieli ówczesnego obozu patriotycznego. Podziękowała też pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości.

Burmistrz Jolanta Wielgus złożyła także życzenia dla Druhów i Druhen z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Szlichtyngowa z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Strażaka. Serdecznie podziękowała za ich codzienną realizację trudnych zadań, za poświęcenie w ochronę zdrowia, życia i mienia ludzkiego, za niesienie pomocy innym i za to, że zawsze spieszą na ratunek w każdej potrzebie. Życzyła bezpiecznej służby i szczęśliwych powrotów z akcji, a także życzyła, by święty Florian otaczał Strażaków i ich rodziny nieustającą opieką.

Program artystyczny

Po przemówieniu Burmistrza zebrani na szlichtyngowskim rynku mogli obejrzeć patriotyczny program artystyczny przygotowany przez uczniów i przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach. Program składał się z tańców i pieśni patriotycznych, które wzbudziły wiele emocji wśród widzów.

Źródło/foto: szlichtyngowa.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~mieszkanka
04.05.2023 13:20

Podwójne święto, społeczności lokalnej jak na lekarstwo a wybory się zbliżają. Żadnych atrakcji dla mieszkańców tego dawno nie było. Chyba na jakąś grochówkę gminę byłoby stać!

avatar
~"święto dla święta"+
04.05.2023 17:00

Jak można coś świętować co trwało niespełna ROK - ROK ....???. Jak można to święto celebrować w kościele, jak ówczesna hierarchia kościelna nie była przeciwna Konstytucji 3 Maja, a nawet spiskowała z Magnaterią przeciwko Polsce i wzywała Katarzynę II do wojny Rosji z Polską, a Papież Pius Vi popierał Katarzynę II za rozbiór Polski !!!!!. Warto znać i uczyć młodzież prawdziwej historii o Konstytucji 3 maja, a nie sztucznie organizować uroczystości jej świętowania !!!. Podobnie było z Polskim chłopstwem, które ta Konstytucja nie uwzględniła w sowich zapisach i potraktowała jak "niewolników" !!!!!!. I co taki obecny Polski Chłop wie o Konstytucji 3 Maja ?????. Kolejny rok obłudy - podobnie jak o dziejach samego Piłsudskiego !!!!!.

avatar
~Zen
05.05.2023 10:50

Nie wiem czy tak miało być pokazane ( chodzi o tło, foto red. Zw.) ale p. burmistrz Wasza wizytówka, rynek, to jeden wstyd, brud i odarte kamienice . To pełna ujma dla Pani urzędu świętować, demonstrować i reprezentować administrację państwa a w tle kamienica z elewacją żenady.

avatar
~HIERARCHIA (K)
11.05.2023 07:36

Jak się to ma do PRAWDY HISTORYCZNEJ//??//, a mianowicie obecnie w w tym święcie uczestniczy kościół , a wiadomo, że tak zwana ówczesna hierarchia kościelna BYŁA PRZECIWNA tej KONSTYTUCCJ - KONSTYTUCJI 3 Maja !!!. W tym święcie uczestniczy środowisko wiejskie, a wiadomym jest, że ta KONSTYTUCJA - KONSTYTUCJA 3 Maja utrzymała poddaństwo Polskiego Chłopa !!!. Czemu przy ty święcie pomija się te wstydliwe FAKTY ???.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl