TworzymyGłos Regionu

Noc Muzeów w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie

– zobacz zabytki w nieco innej odsłonie!

Piątek, 28 kwietnia 2023 o 10:13, aktualizacja Piątek, 28 kwietnia 2023 o 10:53, autor: 0
Noc Muzeów w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie

Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie to zabytkowy teren, który warto odwiedzić. Obejmuje obszar trzech historycznych cmentarzy - staromiejskiego cmentarza ewangelickiego założonego w 1609 roku, nowego cmentarza ewangelickiego z 1630 roku oraz cmentarza katolickiego z około 1805 roku. Dział Lapidarium Rzeźby Nagrobnej stanowi otwartą ekspozycję stałą, dzięki której można podziwiać zespół nagrobków i kaplic z XVII-XX wieku, starodrzew oraz bogatą szatę roślin naczyniowych.

Godziny otwarcia lapidarium:

  • Poniedziałek: nieczynne
  • Wtorek, czwartek, piątek: 9.00 - 16.00
  • Środa: 10.00 - 18.00
  • Sobota: 13.00 - 17.00
  • Niedziele i dni świąteczne: 11.00 - 18.00

Wiosną szczególnie warto wybrać się na spacer po Lapidarium. Piękne kwiaty i drzewa dodają temu miejscu jeszcze większego uroku. Teren jest otwarty od wtorku do niedzieli, co daje wiele możliwości, by zwiedzić go w wolnej chwili.

Noc Muzeów we Wschowie

Wkrótce, już 12 maja, odbędzie się Noc Muzeów. Będzie to okazja do podziwiania zbiorów Muzeum Ziemi Wschowskiej, a także poznania zakamarków Lapidarium wieczorem. Początek zwiedzania o godz. 19:30. Więcej informacji o Nocy Muzeów we Wschowie wkrótce.

Historia Lapidarium Rzeźby Nagrobnej

Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie to zabytkowe miejsce, które pełne jest historii. Staromiejski cmentarz ewangelicki jest jednym z najwcześniejszych w Europie przykładów zerwania ze średniowieczną tradycją grzebania zmarłych w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Cmentarz ten stanowi unikalny w skali kraju zespół dzieł protestanckiej sztuki nagrobnej z XVII, XVIII i XIX wieku. Wśród kilkuset zabytkowych steli można prześledzić rozwój stylistyczny i typograficzny sztuki kamieniarskiej od baroku, przez klasycyzm, aż po historyzm.

Najcenniejszą płytą nagrobną jest epitafium Valeriusa Herbergera, założyciela cmentarza i duchowego przewodnika wschowskich luteranów.

Na cmentarzu znajduje się również sarkofag Doroty Kaldenbach z 1673 roku, ozdobiony postaciami cnót: Wiary, Nadziei i Miłości. Miejscem cieszącym się wyjątkową czcią jest tzw. kaplica pastorów, gdzie spoczęły doczesne szczątki Samuela Fryderyka Lauterbacha, seniora generalnego kościoła augsburskiego w Wielkopolsce, autora pierwszej niemieckojęzycznej historii Polski, oraz duchownych i diakonów Johannesa Hayna, Samuela Jancoviusa, Tobiasa Böckelmanna, Antona Herolda i Johannesa Friedricha Spechta.

Warto również zwrócić uwagę na barokową kaplicę Teschnerów oraz obejścia z nagrobkami Chwałkowskich, Eichlerów, Lamprechtów i Teupitzów.

Dział Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie to miejsce, w którym zachowano wiele zabytków kultury, sztuki oraz architektury. Prace porządkowe i konserwatorskie przeprowadzone w latach 1978-1981, pod nadzorem A.M. Wieczorkowskiego, umożliwiły utworzenie otwartego muzeum rzeźby i architektury nagrobnej.

17 marca 2006 roku Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał teren cmentarzy do rejestru zabytków, a 14 lutego 2008 roku wpisał cztery kaplice grobowe z XVIII i XIX wieku.

Warto podkreślić, że lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie to doskonałe miejsce do wiosennych spacerów. Teren jest piękny i zielony, a zabytkowe nagrobki i kaplice dodają mu charakteru i wyjątkowego klimatu. Warto również wybrać się na Noc Muzeów, by poznać Lapidarium w nieco innej odsłonie.

Zapraszamy do odwiedzenia Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie i odkrycia jego uroku oraz historii.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl