TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Najchętniej grane i oglądane tytuły e-sportowe w Polsce

Piątek, 28 kwietnia 2023 o 23:26, aktualizacja Piątek, 28 kwietnia 2023 o 23:29, autor: 0
Najchętniej grane i oglądane tytuły e-sportowe w Polsce

Sprawdź, które gry e-sportowe cieszą się największą popularnością. Dowiedz się, w czym tkwi ich fenomen oraz, które tytuły zapewniają najlepsze zarobki.

Najpopularniejsze gry e-sportowe w Polsce

E-sport to fenomen, który pojawił się ponad dwie dekady temu, ale dopiero w latach 2010-2020 przeżył prawdziwy rozkwit. Profesjonalne granie jeszcze niedawno wydawało się abstrakcją, ale kiedy okazało się, że zarabianie na grach jest możliwe i co istotniejsze, zapewnia naprawdę duże pieniądze, to społeczeństwo szybko przekonało się do możliwości tego sektora sportu.

Do popularyzacji e-sportu przyczynił się także rozwój Internetu, a w szczególności platformy streamingowe jak Twitch, które umożliwiają obserwowanie praktycznie wszystkich rozgrywek całkowicie za darmo. Dzięki temu, każdy zainteresowany daną grą może obserwować wszystkie najistotniejsze wydarzenia świata profesjonalnych rozgrywek i doskonale się bawić, oglądając zmagania swoich ulubionych graczy i drużyn. Poniżej przedstawione zostaną najpopularniejsze ponadczasowe gry e-sportowe z objaśnieniem przebiegu rozgrywki.

Counter-Strike

Mimo że gry z serii Counter-Strike nie zawsze znajdują się na pierwszych miejscach pod względem popularności, to warto wspomnieć właśnie o tej grze jako pierwszej. Produkcja Valve pokazała międzynarodowej społeczności graczy, jak bardzo emocjonujący może być e-sport. Rozgrywki w CS towarzyszą praktycznie wszystkim największym wydarzeniom świata gamingowego i zawsze cieszą się ogromną popularnością.

Rozgrywki polegają na rywalizacji dwóch drużyn składających się z pięciu graczy. Jedna drużyna ma konkretny cel — np. podłożenie bomby, a druga musi jej w tym przeszkodzić. Standardowy mecz składa się maksymalnie 30 dynamicznych rund. Wygrywa ten zespół, który jako pierwszy osiągnie 16 wygranych rund.

Counter-Strike cieszy się w Polsce szczególną popularnością ze względu na swoją kafejkową historię oraz bardzo dobre wyniki Polaków na arenie międzynarodowej. Obecnie sukcesy rodaków są coraz rzadsze, ale jeżeli ktoś jest zapalonym graczem Counter-Strike-a, to praktycznie zawsze interesuje się sceną e-sportową.

League of Legends

Produkcja Riot Games pokazała całemu światu, jak powinien wyglądać profesjonalnie zrealizowany e-sport. Niesamowicie popularny LOL zachwycił graczy na całym świecie bardzo emocjonującą rozgrywką, złożonością możliwości i doskonałym zapleczem dla sceny profesjonalnej. Twórcy zorganizowali sezony dla standardowych, jak i profesjonalnych graczy. Każdy region np. Europa, Ameryka Północna, Chiny, czy Korea ma swoją ligę, która ma harmonogram, zasady rozgrywek oraz liczbę miejsc w wieńczących sezon mistrzostwach świata.

Gra polega na rywalizacji dwóch drużyn, składających się z pięciu graczy, spośród których każdy pełni konkretną funkcję w meczu. Mecz trwa średnio 40 minut i kończy się zniszczeniem głównej bazy jednej ze stron. Gracze sterują jednym bohaterem, który za każdym razem jest rozwijany od zera, co zapewnia balans rozgrywki i niezwykle satysfakcjonujące uczucie dominacji, jeśli uda się wyprzedzić osoby z drużyny przeciwnej. To wszystko sprawia, że oglądanie meczów z LOLa oferuje ogromne pokłady emocji, co przekłada się na przyjemność obserwowania rozgrywek. Dzięki temu ligi oraz mistrzostwa świata League of Legends już od ponad dekady przyciągają przed ekrany miliony widzów na całym świecie.

DOTA 2

Największy konkurent League of Legends, który od zawsze stoi w cieniu produkcji Riot Games. DOTA 2 opiera się na bardzo podobnych zasadach (MOBA) i z grubsza oferuje to samo, ale w nieco innym  opakowaniu. Twórcy skupili się na kilku nieznacznych zmianach, ale rdzeń rozgrywki pozostał bez zmian. Dlatego przebieg rozgrywki można by opisać w niemal identyczny sposób.

Tym, co najbardziej wyróżniało tę grę na arenie międzynarodowej, to ogromne nagrody za zwycięstwo w międzynarodowych rozgrywkach The Internationals. Pod tym względem gra Valve przebiła imponujące wyniki, jakie oferował Counter-Strike oraz League of Legends.

Największe pule nagród za turniej The Internationals prezentują się następująco:

 • 2014: 10,9 mln dolarów,
 • 2015: 18,4 mln dolarów,
 • 2016: 20,7 mln dolarów,
 • 2017: 24,7 mln dolarów,
 • 2018: 25,5 mln dolarów,
 • 2019: 34,3 mln dolarów.

Każdy z tych wyników był rekordem, jeśli chodzi o rozgrywki e-sportowe i nie zanosi się na to, żeby którakolwiek gra miała w najbliższym czasie przebić ten wynik.

StarCraft

StarCraft to produkcja, która brała czynny udział w rozpowszechnieniu e-sportu na świecie. Podobnie jak CS, turniej gry Blizzard Entertainment towarzyszył praktycznie wszystkim największym konwentom z grami. Jednak w tym przypadku trudno mówić o dużej popularności w Polsce. Pierwszym czynnikiem, który to warunkował, była cena gry. W przeciwieństwie do Counter-Strike-a, za Starcrafta trzeba było zapłacić standardową stawkę pełnoprawnej gry komputerowej (czyli na obecnie byłoby to około 250 zł za grę). Drugi czynnik to dominacja graczy z Korei Południowej, których umiejętności były poza zasięgiem praktycznie każdego gracza z Polski, Europy i innych krajów zachodu.

Mimo wszystko StarCraft należy do kanonu najlepszych gier e-sportowych i jeżeli Blizzard Entertainment nadal będzie inwestował w tę markę, to gra z pewnością nie zejdzie ze sceny.

Inne popularne gry e-sportowe

Rynek gier e-sportowych jest dynamiczny i w dużej mierze zależy do ogólnej aktualnej popularności danego tytułu. Dlatego wiele gier pojawia się i zanika. Wśród nieco mniej popularnych produkcji e-sportowych można wyróżnić także takie tytuły jak:

 • Rocket League,
 • Call of Duty,
 • Valorant,
 • Overwatch,
 • Hearthstone,
 • Rainbow Six Siege,
 • Arena of Valor.

Ludzie oglądający rozgrywki w tych produkcjach to głównie te osoby, które same w nie grają.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl