TworzymyGłos Regionu

reklama

Na placu Pamięci Narodowej w Sławie upamiętnili 84. rocznice wybuchu II wojny światowej

Piątek, 01 września 2023 o 12:53, aktualizacja Piątek, 01 września 2023 o 13:02, autor: 1
Na placu Pamięci Narodowej w Sławie upamiętnili 84. rocznice wybuchu II wojny światowej

Dokładnie 84 lata temu, 1 września 1939 roku, Polska padła ofiarą bezprawnej agresji ze strony Niemiec. Niemieckie lotnictwo zbombardowało bez ostrzeżenia Wieluń – miasto, które nie miało żadnego znaczenia strategicznego. W tym samym czasie pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień na Westerplatte. Wojna zaczęła się, uderzając na Polskę niemal na całej długości granicy i otwierając drzwi do jednego z najtragiczniejszych rozdziałów w historii ludzkości.

Heroiczny opór polskich żołnierzy

Obrona Półwyspu Helskiego, Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, bitwa nad Bzurą, bitwa pod Kockiem, Obrona Wizny – to tylko kilka z wielu miejsc, w których polscy żołnierze walczyli z przeważającymi siłami wroga. Wykazali się odwagą i męstwem, a ich poświęcenie na zawsze zostanie w pamięci narodu.

Upamiętnienie w Sławie

W 84. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, władze i mieszkańcy Sławy zebrały się na placu Pamięci Narodowej. Wśród zgromadzonych znaleźli się Starosta Powiatu Wschowskiego - Andrzej Bielawski, Burmistrz Sławy - Cezary Sadrakuła, Zastępca Burmistrza Sławy - Krzysztof Gruszewski, Sekretarz Gminy - Danuta Pitrowska. Obecne były również delegacje szkół, Związku Sybiraków, 12 Sławskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz WOPR Sława.

Okolicznościowa przemówienie

Na miejscu zgromadzeni wysłuchali okolicznościowej przemówienia, które wygłosił Dyrektor Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - Tomasz Krzymiński.

Złożenie kwiatów

Ważnym elementem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem na placu Pamięci Narodowej. Poszczególne delegacje oddały w ten sposób hołd poległym i obrońcom Polski.

Tragiczny bilans II wojny światowej

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii. Polska, będąca pierwszym zaatakowanym krajem, poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

Pamięć narodowa

Zgromadzenie na placu Pamięci Narodowej w Sławie pokazało, że pamięć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, jest wciąż żywa. Upamiętnienie poległych i obrońców naszych granic jest obowiązkiem każdego Polaka, a rocznice takie jak ta są momentami, w których naród łączy się, by oddać hołd tym, którzy zginęli, walcząc o wolność i suwerenność Polski.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~>>polak mały<<
02.09.2023 23:31

Patrzę na zdjęcie nr 30 i taka refleksja mnie naszła. Twarze w zadumie, głowy pochylone - składają hołd ofiarom bezprawnej zbrojnej agresji Niemiec na Polskę w 1939r. A przecież dwa dni wcześniej oprowadzaliście Panowie dzieci tych niemieckich najeźdźców po swoim urzędzie, zamiast zabrać ich na historyczno-edukacyjną wycieczkę na miejsce kaźni więźniarek podobozu KL Groß-Rosen w Przybyszowie. Jakoś nie przyszło Panom do głowy, by zaprezentować a nawet sprezentować na płytach CD, gościom z za Odry „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”. (Dla zainteresowanych https://straty-wojenne.pl/.) Po części oficjalnej goście z Niemiec zasiedli do wspólnej kolacji ze sławskimi seniorami, by po niej zakończyć wieczór z przytupem. W atmosferze radości i życzliwości seniorzy wspólnie mogli oddać się przyjemnościom wieczoru tanecznego. Tak mi się to kojarzy z 1 września 2019r. w Gdańsku gdzie zaplanowano „marsz życia”, czyli radosny pochód, który miał kończyć koncert, tańce i wspólne świętowanie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl