Heroiczny opór polskich żołnierzy
Obrona Półwyspu Helskiego, Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, bitwa nad Bzurą, bitwa pod Kockiem, Obrona Wizny – to tylko kilka z wielu miejsc, w których polscy żołnierze walczyli z przeważającymi siłami wroga. Wykazali się odwagą i męstwem, a ich poświęcenie na zawsze zostanie w pamięci narodu.
Upamiętnienie w Sławie
W 84. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, władze i mieszkańcy Sławy zebrały się na placu Pamięci Narodowej. Wśród zgromadzonych znaleźli się Starosta Powiatu Wschowskiego - Andrzej Bielawski, Burmistrz Sławy - Cezary Sadrakuła, Zastępca Burmistrza Sławy - Krzysztof Gruszewski, Sekretarz Gminy - Danuta Pitrowska. Obecne były również delegacje szkół, Związku Sybiraków, 12 Sławskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz WOPR Sława.
Okolicznościowa przemówienie
Na miejscu zgromadzeni wysłuchali okolicznościowej przemówienia, które wygłosił Dyrektor Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - Tomasz Krzymiński.
Złożenie kwiatów
Ważnym elementem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem na placu Pamięci Narodowej. Poszczególne delegacje oddały w ten sposób hołd poległym i obrońcom Polski.
Tragiczny bilans II wojny światowej
II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii. Polska, będąca pierwszym zaatakowanym krajem, poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.
Pamięć narodowa
Zgromadzenie na placu Pamięci Narodowej w Sławie pokazało, że pamięć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, jest wciąż żywa. Upamiętnienie poległych i obrońców naszych granic jest obowiązkiem każdego Polaka, a rocznice takie jak ta są momentami, w których naród łączy się, by oddać hołd tym, którzy zginęli, walcząc o wolność i suwerenność Polski.