TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Na co zwracać uwagę przy codziennej higienie jamy ustnej dziecka

Piątek, 28 lipca 2023 o 09:29, autor: 0
Na co zwracać uwagę przy codziennej higienie jamy ustnej dziecka

Dbanie o higienę jamy ustnej jest kluczowym elementem w zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia każdego dziecka. Regularna i odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej od najmłodszych lat ma istotny wpływ na rozwój zdrowych nawyków i zachowanie zdrowego uśmiechu przez całe życie. Na co zwracać uwagę przy codziennej higienie jamy ustnej dziecka?

Po pierwsze prawidłowe szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów to najważniejszy element higieny jamy ustnej. Początkowo, gdy dziecko nie ma jeszcze własnych zębów, warto czyścić delikatnie dziąsła wilgotną gazą lub miękką szczoteczką do zębów. Kiedy pierwsze zęby wyrżną, przesiądź się na małą, miękką szczoteczkę do zębów dla dzieci. Wybierz pastę do zębów o niskim poziomie fluoru, odpowiednią dla wieku dziecka, aby zapobiec przełknięciu nadmiaru pasty. Szczotkowanie powinno trwać co najmniej 2 minuty, dwukrotnie dziennie - rano po śniadaniu i wieczorem przed snem. Pamiętaj o tym, że u maluchów również mogą pojawić się różne problemy takie jak ropień, nieprzyjemny zapach z ust dziecka. Z kolei białe dziąsła u niemowlaków mogą wskazywać na pleśniawki lub proces wyrzynania zębów. 

Uważaj na ilość pasty do zębów

Dla dzieci poniżej 3. roku życia wystarczy niewielka ilość pasty do zębów o rozmiarze ziarnka grochu. W przypadku starszych dzieci można używać większej ilości pasty, ale zawsze trzeba kontrolować ilość, aby uniknąć nadmiernego połknięcia fluoru. Nadmiar fluoru w organizmie dziecka może prowadzić do fluorozy zębów, co wpływa na wygląd szkliwa i może osłabić zęby. Zachęć dziecko do mycia zębów samodzielnie, ale upewnij się, że opanowało ono prawidłową technikę. Naucz malucha, jak delikatnie oczyścić wszystkie powierzchnie zębów, zarówno te widoczne na zewnątrz, jak i te wewnątrz jamy ustnej. Nauka prawidłowej techniki od najmłodszych lat przyczynia się do utrwalenia dobrych nawyków higienicznych na długi okres.

Regularne wizyty u dentysty to podstawa

Już od momentu wyrznięcia pierwszego zęba, warto zaplanować pierwszą wizytę u dentysty. Wizyty kontrolne u stomatologa co pół roku pozwalają monitorować rozwój jamy ustnej dziecka, wczesne wykrycie ewentualnych problemów i uniknięcie większych powikłań. Dodatkowo, dentysta może udzielić rodzicom cennych wskazówek i porad odnośnie pielęgnacji jamy ustnej dziecka.

Wprowadzenie nici dentystycznych i innych elementów

W miarę jak dziecko rośnie i między zębami pojawiają się przestrzenie, w których szczoteczka nie sięga, warto wprowadzić stosowanie nici dentystycznych lub innych odpowiednich środków czyszczących, takich jak szczoteczki międzyzębowe. Pomogą one usunąć resztki jedzenia i bakterie, które gromadzą się między zębami.

Dieta i zminimalizowanie ilości słodyczy

Dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Ograniczenie spożycia słodyczy, przekąsek o wysokiej zawartości cukru i słodkich napojów pomaga zmniejszyć ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Zachęcaj dziecko do jedzenia zdrowych przekąsek, takich jak owoce i warzywa, a także do picia wody.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl