TworzymyGłos Regionu

reklama

Na cmentarzu parafialnym we Wschowie doszło do ekshumacji. „Na ich kościach zarejestrowaliśmy obrażenia”

Środa, 06 marca 2024 o 19:14, aktualizacja Środa, 06 marca 2024 o 19:36, autor: 6
Na cmentarzu parafialnym we Wschowie doszło do ekshumacji. „Na ich kościach zarejestrowaliśmy obrażenia”

Archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost przeprowadzili badania na wschowskim cmentarzu parafialnym, skupiając się na zapomnianych poniemieckich grobach. Prace ekshumacyjne przeprowadzone 5 marca 2024 roku odsłoniły szczątki czterech niemieckich żołnierzy, pochowanych między 1941 a 1942 rokiem.

Szczątki z przeszłości

Odnalezione szczątki noszą ślady poważnych obrażeń, w tym wyraźnie widoczne złamania kości udowych. Co więcej, jedno z ciał zostało poddane sekcji pośmiertnej, co potwierdza precyzyjnie przecięta czaszka. Odkrycie to rzuca nowe światło na warunki, w jakich żołnierze ci mogli zginąć. Jak przyznają badacze, "na ich kościach zarejestrowaliśmy obrażenia, które mogą świadczyć o ciężkich warunkach, w jakich przyszło im walczyć".

Zobacz: W pobliżu dworca kolejowego odkryto masowy grób

Przeszłość zapisana w kamieniu

Zachowane piaskowcowe płyty nagrobne, będące niegdyś częścią większej, 3-częściowej kwatery żołnierzy niemieckich, stanowią ważny element dziedzictwa historycznego i artystycznego. Przekazane do Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie, będą stanowić trwałe świadectwo historii, która rozgrywała się na tych terenach.

Dalsze losy odnalezionych szczątków

Zgodnie z procedurą, szczątki żołnierzy niemieckich zostaną teraz pochowane na cmentarzu wojennym. To ważny gest pamięci i szacunku dla tych, którzy stracili życie podczas konfliktów wojennych.

Źródło/foto: Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~widz
06.03.2024 20:26

Zabrakło miejsca i kasy dla parafii?? Co Wy robicie?

avatar
~Ja
06.03.2024 21:05

Dokladnie. Po co ??????? Często zatrzymywałem się przy tych grobach. Tak po prostu... Czy to była ich wina, że musieli walczyć ? Po cholerę przewracać ich kości???

avatar
~Gekon
06.03.2024 22:04

BDB decyzja, ekshumacja i pochówek na cmentarzu wojennym. Godnie. Chciałbym przeczytać, kim byli pochowani żołnierze.

avatar
~MY---,
07.03.2024 07:58

Pytanie, i proszę o szczerą/prawdziwą odpowiedź administratora tego cmentarza; - kto zarządził tą ekshumację?, - na jakiej podstawie prawnej?, - kto za to zapłaci? ( mam nadzieje, że nie będzie to z Naszych Publicznych pieniędzy z uwagi, iż cmentarz parafialny ma swojego właściciela w osobie miejscowego proboszcza!). Słucham .... .

avatar
~Mieszkaniec
07.03.2024 10:23

Te nagrobki były historią naszego miasta komu zależało na ich usunięciu? Po usunięciu pomnika żołnierza Polskiego i Radzieckiego przyszedł czas na żołnierzy Niemieckich. Te groby nie były zapomniane.

avatar
~Bibi
07.03.2024 10:29

Proponował bym aby tych którzy podzielić tę decyzję przenieś do lapidarium stanowili by trwałe świadectwo głupoty.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl