Jak mówiła Marta Małkus dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, książka Jakuba Drgasa powstała na bazie jego pracy magisterskiej, która uległa w międzyczasie refleksji i dopracowaniu, uzupełnieniu i wzbogaceniu.
- Można się z nią już zapoznać, zabrać ze sobą, wędrować z publikacją po Wschowie i poznawać oraz odkrywać tajemnice związane z systemem obronnym miasta - mówiła Marta Małkus.
Jakub Drgas jest absolwentem Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej.
- Ma wiele pasji i obdarzony jest wieloma talentami. Do tych talentów należą między innymi zdolności muzyczne. Przez wiele lat można było słuchać pana Jakuba w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, a dzisiaj pan Jakub aranżuje, pisze piosenki i tę część jego pasji można odkryć w Internecie - mówiła Marta Małkus, przedstawiając autora książki przybyłej na spotkanie publiczności.
Sam natomiast autor przedstawił podczas spotkania krótką prezentację, w której omówił przede wszystkim najstarszy odcinek murów miejskich.
- Wschowskie fortyfikacje są wyjątkowe w skali całego kraju - mówił autor książki - przede wszystkim ważna jest tutaj data ich powstania. Bardzo często w różnych publikacjach podaje się, że Zamek i wschowskie mury powstały dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Nic bardziej mylnego. Mury, jak i zamek powstały jeszcze wtedy, kiedy Wschowa była związana ze Śląskiem.
Zapraszamy do wysłuchania fragmentu spotkania.
(rak/foto: olek)