TworzymyGłos Regionu

reklama

Lubuscy kontrterroryści w akcji! W wykorzystaniu również śmigłowiec LPR (FOTO)

Wtorek, 19 września 2023 o 18:27, autor: 0
Lubuscy kontrterroryści w akcji! W wykorzystaniu również śmigłowiec LPR (FOTO)

Lubuscy kontrterroryści przeprowadzili kolejne, już trzecie w swoim rodzaju, ćwiczenia z zakresu udzielania przedszpitalnej pomocy medycznej w skomplikowanych warunkach bojowych. W szkoleniu uczestniczyli nie tylko specjaliści z jednostek antyterrorystycznych, ale również medycy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz przedstawiciele podmiotów prywatnych.

Dlaczego takie ćwiczenia są niezbędne?

Działania policyjnych kontrterrorystów to jedne z najbardziej ryzykownych i niebezpiecznych zadań w służbie mundurowej. Neutralizacja napastników to jedno, ale równie ważne jest zapewnienie pomocy medycznej osobom rannym w trakcie działań. W sytuacji ostrzału wroga, udzielenie takiej pomocy staje się wyjątkowo trudnym zadaniem, z którym mogą poradzić sobie jedynie najlepiej wyszkoleni funkcjonariusze.

Gdzie i kiedy odbyły się ćwiczenia?

Ćwiczenia miały miejsce 13 i 14 września na poligonie wojskowym w Wędrzynie. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu uczestników, w tym funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz BOA. Obecni byli także medycy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, przedstawiciele Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lubińcu, Zarządu Yoshi Innovation oraz policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Całość działań koordynowana była we współpracy z Centrum Operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Centralnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

Jakie były założenia ćwiczeń?

Podczas dwudniowego szkolenia uczestnicy skupiali się na założeniach Medycyny Pola Walki (TCCC - Tactical combat casualty care). Po warsztatach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Scenariusze ćwiczeń były bardzo zbliżone do realistycznych działań. Policjanci i medycy udzielali pomocy rannym w skomplikowanych warunkach, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo medyków i skuteczność ich działań. Wykorzystanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz zaawansowanego sprzętu do pozoracji medycznej sprawiło, że ćwiczenia miały bardzo realistyczny charakter. W tym roku uczestnicy mieli również okazję przeprowadzać zabiegi medyczne w warunkach nocnych, korzystając ze sprzętu noktowizyjnego.

Źródło/foto: KMP w Gorzowie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl