TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kreatyna – czym jest, jak stosować, efekty uboczne

Piątek, 29 marca 2024 o 12:25, autor: 0
Kreatyna – czym jest, jak stosować, efekty uboczne

Sportowcy i osoby aktywne często korzystają z opcji zakupu suplementów jako wsparcia w treningu, uzyskania lepszych efektów i poprawy regeneracji. Suplementy to legalne środki uzupełniające niedobory w diecie. Dostępne z przeznaczeniem dla sportowców pomagają uzupełnić najważniejsze składniki diety tego typu osób oraz dostarczają do organizmu substancje pomagające w treningu.

Kreatyna jako jeden z najpopularniejszych suplementów jest szeroko stosowana przez zawodowców i amatorów. U osób niezaznajomionych ze środowiskiem może wzbudzać skrajne emocje. Kreatyna to biały proszek aplikowany doustnie bezpośrednio lub po rozcieńczeniu z wodą. Dowiedz się więcej o działaniu keratyny i jej środkach ubocznych już teraz!

Kreatyna – suplement czy steryd?

Niektórzy myślą, że kreatyna jest sterydem. Nie jest to prawda. Kreatyna w porównaniu do popularnego sarma, jakim jest Ibutamoren MK-677 nie wpływa na gospodarkę hormonalną, a więc jej efekty nie będą tak powalające i nie będą ingerować w organizm w tak istotnym stopniu.

 

Kreatyna naturalnie występuje w organizmie człowieka, a jej niedobór można uzupełniać.

Jest to związek chemiczny występujący naturalnie w organizmie człowieka, a także w niektórych produktach spożywczych, głównie mięsie. Kreatyna pełni ważną rolę w dostarczaniu energii do komórek mięśniowych. Może przyspieszyć regenerację mięśni po intensywnym wysiłku oraz zwiększyć wydolność fizyczną.

 

Jednym z istotniejszych efektów stosowania kreatyny oprócz zwiększonej siły i nawodnienia są znacznie lepsze efekty pod względem wydolności organizmu. Stosowanie kreatyny pozwala budować wytrzymałość i gwarantuje dobre funkcjonowanie ciała przy regularnym treningu.

 

Należy podkreślić, że kreatyna nie jest sterydem anabolicznym ani hormonem. Jest to legalny i bezpieczny suplement. W odróżnieniu od sterydów można legalnie kupić ją w sklepach z suplementami diety bez recepty. Mimo to, zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia przed rozpoczęciem suplementacji kreatyną, zwłaszcza dla osób z problemami zdrowotnymi lub stosujących inne leki.

Efekty uboczne kreatyny

Nieodpowiednie stosowanie kreatyny może prowadzić do powstawania efektów ubocznych. Zarówno zbyt duża dawka oraz kuracja przez zbyt długi okres czasu prowadzą do powstawania problemów, takich jak:

 

  1. Zatrzymanie wody w organizmie – wywołuje obrzęki, uczucie ciężkości i nagły wzrost masy ciała.
  2. Problemy gastryczne – może wywoływać biegunkę, nudności i bóle brzucha.
  3. Problemy z nerkami – stosowanie dużych dawek kreatyny może eksploatować nerki i obciążać je w nienaturalny sposób.
  4. Problemy z trawieniem – kreatyna w złych ilościach może powodować zgagę i dolegliwości z trawieniem.
  5. Interakcje z lekami – należy zwracać uwagę na leki akceptowane w połączeniu z  dawkowaniem kreatyny.


Statystyki wskazują, że większość osób aktywnie stosujących kreatynę nie doświadcza żadnych efektów ubocznych. Osoby borykające się z powyższymi problemami zgłaszają, że to przejściowe i chwilowe objawy.

 

Użytkownicy kreatyny najczęściej zgłaszają istotny skutek uboczny. Po kuracji i w momencie jej odstawienia doświadczają chwilowego trądziku i zaczerwienień na skórze. To pokłosie zwiększonego sebum i reakcji hormonalnych oraz wspomnianego wcześniej zatrzymania wody.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl