TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kim jest rezydent podatkowy? Odpowiadamy!

Czwartek, 25 stycznia 2024 o 18:48, autor: 0
Kim jest rezydent podatkowy? Odpowiadamy!

Norweski system fiskalny pod wieloma względami oparty jest na podobnych założeniach, co polska ordynacja. Jedną z instytucji, regulowanych przez przepisy w obu krajach jest rezydentura podatkowa. To istotna kwestia dla osób, które mieszkają lub pracują w tym kraju. Od tego, czy dana osoba jest rezydentem, zależy to, czy podlega obowiązkowi podatkowemu w konkretnym państwie. Sprawdź, jakie wymogi prawne obowiązują pod tym względem w Królestwie Fiordów.

Jak ustala się rezydencję podatkową w Norwegii?

Aby uzyskać status rezydenta w myśl norweskich przepisów podatkowych, należy spełnić trzy podstawowe warunki, do których należą:

  • pobyt na terytorium Norwegii dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub ponad 270 dni w ciągu 3 lat,

  • posiadanie na terytorium tego państwa i stałego miejsca zamieszkania,

  • uczynienie z Norwegii centrum interesów gospodarczych, rozumiane np. przez posiadanie siedziby firmy lub dokonywanie większości inwestycji.

Rezydentura a obowiązek podatkowy

Dokumentem potwierdzającym, że dana osoba spełnia powyższe wymogi, jest specjalny certyfikat, wydawany przez Skatteetateen – norweski urząd skarbowy. Rezydent podatkowy w Norwegii ma nieograniczony obowiązek podatkowy przed tamtejszym fiskusem – dotyczy to zarówno dochodów norweskich, jak i tych osiągniętych poza granicami kraju. Z kolei osoba, która uzyskuje certyfikat rezydencji, jednak na stałe mieszka w Polsce, a do pracy w Norwegii jedynie dojeżdża, nadal zobowiązana jest do rozliczania się z dochodów przed polskim urzędem skarbowym. Z punktu widzenia prawa, krajem jej rezydencji podatkowej pozostaje więc Polska. O wspomniany wcześniej certyfikat w Norwegii można wnioskować elektronicznie lub pocztą tradycyjną. Wniosek można złożyć na stronie internetowej Skatteetaten lub wysłać pocztą do jednego z oddziałów Skatteetaten.

W praktyce status rezydenta podatkowego w Norwegii może uzyskać osoba, która:

  • mieszka tam i pracuje,

  • mieszka w Norwegii i ma tam rodzinę,

  • prowadzi w tym kraju działalność gospodarczą,

  • zgromadziła w Norwegii majątek,

Nie mogą być rezydentami podatkowymi Norwegii osoby, które przebywają w tym kraju wyłącznie na czas studiów lub pracy tymczasowej, mieszkają i mają rodzinę za granicą, bądź też prowadzą działalność gospodarczą poza granicami Norwegii.

Jakie są konsekwencje posiadania rezydencji podatkowej w Norwegii?

Osoby, które są rezydentami podatkowymi tego skandynawskiego kraju, płacą podatki w Norwegii od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich uzyskania. Oznacza to, że podatnik musi rozliczać się przed tamtejszym fiskusem z dochodów osiąganych zarówno w Kraju Fiordów, jak i w innych państwach. Aby ustalić, czy dana osoba jest norweskim rezydentem podatkowym, należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności faktyczne, zaistniałe dla konkretnego przypadku. Jak podkreśla Anna Stankiewicz z biura ATS, które od ponad 15 lat pomaga Polakom w sprawach fiskalnych w Norwegii, w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować swoją sytuację z doradcą podatkowym.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl