TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kim jest citizen developer i jakie funkcje pełni w firmie?

Sobota, 02 marca 2024 o 10:48, autor: 0
Kim jest citizen developer i jakie funkcje pełni w firmie?

Citizen developer, czyli tzw. obywatelski deweloper, to określenie dla specjalisty, który nie jest programistą. Jego zadania są całkowicie odmienne od kompetencji standardowych informatyków, dlatego też jest w stanie patrzyć na wiele kwestii z innej perspektywy oraz wnikliwie i trafnie je analizować. Kim jest citizen developer oraz jakie dokładnie funkcje pełni w firmach? Na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Kim jest citizen developer?

Citizen developer jest osobą, do której kompetencji należy tworzenie aplikacji i rozwiązań dla siebie bądź innych. W codziennej pracy wykorzystuje ona narzędzia akceptowane przez wewnętrzne regulacje IT obowiązujące w danej firmie. Nie jest to określenie dla konkretnej roli czy tytułu, a bardziej dla konkretnej osoby. Warto nadmienić, że citizen developer nie podlega działowi IT, tylko konkretnej firmie. 

Czym jest citizen development? 

Charakterystyka citizen developera oznacza tym samym, że citizen development stanowi określenie dla procesu powstawania aplikacji i oprogramowania, nad którym pracują osoby należące spoza kadry IT. Jest to zjawisko, które w znaczący sposób zmienia rzeczywistość firm oraz modyfikuje sposób realizacji procesów w zakresie cyfryzacji. Dzięki citizen developerom wiele procesów zachodzi sprawniej. Osoby piastujące te stanowiska są w stanie również niejednokrotnie zauważać rzeczy, których nie dostrzegają pracownicy działu IT. Więcej informacji o charakterystyce citizen developmentu można znaleźć na https://aplikacjenocode.pl/co-to-jest-citizen-development/

Jakie kompetencje powinien mieć citizen developer?

Citizen developer nie jest programistą. Jego zadaniem jest spoglądanie na realizowane procesy z innej perspektywy. Jakimi kompetencjami powinien się wyróżniać kandydat na to stanowisko? Przede wszystkim znać podstawowe zagadnienia techniczne oraz charakterystykę języków IT, umieć korzystać z narzędzi typu no code, takich jak Airtable czy Buuble a także wykazywać się komunikatywnością oraz umiejętnością analizowania różnych zjawisk, aby móc później wysuwać trafne wnioski, które pomogą w dopracowaniu tworzonych rozwiązań technologicznych. 

Podsumowanie 

Dynamiczny wzrost popularności rozwiązań typu no code sprawia, że rośnie także zapotrzebowanie na citizen developerów. Obecność takich osób w firmach pozwala na efektywniejsze analizowanie realizowanych działań oraz wzrost opłacalności poszczególnych przedsięwzięć. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl