TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kalkulator VAT - jak działa?

Poniedziałek, 12 czerwca 2023 o 14:16, autor: 0
Kalkulator VAT - jak działa?

Kalkulator VAT jest także nazywany kalkulatorem PTU. Pozwala on przedsiębiorcom wyliczać wartość netto, podatku VAT i wartość brutto dla danej usługi lub danego towaru wtedy, gdy znana jest tylko jedna z tych kwot. Warto wiedzieć, że kalkulator opiera się na ustawowo obowiązujących stawkach podatku VAT. Jest to rozwiązanie bardzo chętnie wybierane przez przedsiębiorców, którzy szybko chcą uzyskać potrzebne dane. Nic więc dziwnego, że kalkulator VAT cieszy się tak dużym uznaniem. Co warto wiedzieć o tym narzędziu? Czym cechuje się kalkulator VAT? Kiedy najczęściej jest stosowany?

Kalkulator VAT

Okazuje się, że kalkulator VAT daje możliwość obliczenia podatku VAT, zgodnie ze stawkami podatkowymi, takimi jak 23%, 8% i 5%. W ustawie pierwotnie obowiązywały też, do 2010 roku, stawki takie jak 22%, 7% oraz 3% dla danych towarów i usług. Jeśli chodzi o stawkę podatku VAT0%, jest ona pominięta w kalkulatorze. Po jej zastosowaniu wartość netto jest równa wartości brutto, a podatek zawsze wynosi 0 złotych. 

Określenie podatku VAT na podstawie kwoty brutto nie określa, ile pieniędzy pozostaje podatnikowi na rękę. W takiej sytuacji trzeba oszacować to, ile wygenerowane zostanie więcej podatku dochodowego, co wpływa także na wysokość składki zdrowotnej. Sprawdźmy teraz, jak działa kalkulator VAT. 

Działanie kalkulatora VAT

Jak działa kalkulator VAT? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Na szczęście jego działanie jest bardzo proste, co daje nam wygodę. Kalkulator przydaje się wtedy, gdy chcemy przekalkulować, jakie ceny dla danego towaru są korzystniejsze. W efekcie kalkulator określa:

  • Kwotę netto towarów i usług
  • Kwotę brutto towarów i usług
  • Wartość podatku VAT

Bez względu na to, od której wartości obliczamy kwotę, kalkulator VAT wskazuje nam wszystkie pożądane wartości. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl.

Warto wiedzieć, że obliczenie wartości podatku VAT bazuje na wprowadzeniu wartości brutto lub netto, określając także odpowiednią stawkę podatkową. Istotne dla przedsiębiorcy jest to, że przepisy nie wskazują na żadne ograniczenia co do tego, od której kwoty trzeba obliczyć podatek VAT. Z kolei wartości brutto i netto są wyliczane poprzez wprowadzenie jednej wartości. Jeśli chcemy obliczyć wartość netto, trzeba wprowadzić wartość brutto lub podatek VAT ze stawką VAT. Jak widać, to zadanie nie jest trudne i nie wymaga specjalnych umiejętności. 

Kiedy postawić na kalkulator VAT?

Faktem jest, że kalkulator VAT jest niezbędny w wielu sytuacjach. Przedsiębiorcy korzystają z niego w przypadku faktur sprzedaży, gdy chcą wyliczyć wartości, jakie wskazane będą na fakturze VAT. Poza tym narzędzie przydaje się także do obliczenia wartości netto i VAT wtedy, gdy kontrahent wskazuje, jaką wartość brutto może zapłacić za towar lub usługę. Kiedy jeszcze warto wybrać kalkulator tego typu?

Czasami kalkulator VAT jest nieoceniony w sytuacji, gdy kontrahent w ofercie wskazuje wartości brutto, a my chcemy uzyskać informacje o podatku VAT i wartości netto. Dzięki temu możemy te wartości wprowadzić w koszty podatkowe. Dodatkowo kalkulator przydaje się w celu obliczenia podatku VAT do sporządzonego dokumentu wewnętrznego opodatkowania. Dotyczy to dokonania importu spore UE, z UE lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. 

Pamiętajmy o tym, że kalkulator VAT jest także stosowany w przypadku otrzymania od kontrahenta krajowego faktury VAT w obcej walucie z błędnie wykazanym podatkiem VAT w złotych. Z pomocą kalkulatora sprawnie wyliczymy najważniejsze wartości, ciesząc się dokładnością. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl