TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków podczas prac na wysokościach?

Piątek, 19 maja 2023 o 21:49, autor: 0
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków podczas prac na wysokościach?

Prace na wysokościach są jednymi z najbardziej ryzykownych czynności wykonywanych w ramach budowy lub utrzymania obiektów budowlanych. Brak odpowiedniego szkolenia i doświadczenia pracowników to częste przyczyny występowania niebezpiecznych zdarzeń w trakcie pracy. Jakie jeszcze czynniki wpływają na podwyższenie ryzyka?

Prace wysokościowe - najczęstsze przyczyny wypadków

Wypadki w trakcie wykonywania prac na wysokości są często spowodowane brakiem odpowiedniego zabezpieczenia przed upadkiem lub nieprawidłowego używania sprzętu asekuracyjnego. Rodzaj i liczba zabezpieczeń powinny być zawsze dopasowywane do konkretnego rodzaju prac. Dzięki nim nawet w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, takich jak upadek, pracownik jest skutecznie chroniony przed zderzeniem z podłożem.

Kolejną przyczyną występowania wypadków jest niewłaściwa ocena ryzyka. Każdorazowo przed rozpoczęciem prac na wysokościach należy dokładnie ocenić ryzyko związane z takimi pracami i podjąć odpowiednie środki ostrożności. Nieprawidłowa organizacja pracy również przyczynia się podwyższonego ryzyka wypadków podczas wykonywania prac na wysokościach. Dotyczy to szczególnie braku współpracy między pracownikami, złego planowania i braku nadzoru.

Co jeszcze zwiększa ryzyko wypadków w trakcie prac na wysokościach?

Przyczyną wypadków mogą być także niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, deszcz, śnieg i lód. Szybko zmieniająca się pogoda i niewłaściwa ocena aktualnych warunków pogodowych obniżają bezpieczeństwo pracowników wykonujących prace na wysokościach. Następna przyczyna dotyczy nieprawidłowego zachowania pracowników. Brak skupienia, nieprzestrzeganie procedur bezpieczeństwa i niedbałość wpływają na podwyższenie ryzyka wypadków.

Ponadto pracownicy wykonujący prace na wysokościach powinni być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej. Najczęściej wykorzystywane są uprzęże, liny i kaski. Brak odpowiedniego wyposażenia może prowadzić do wypadków.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl