TworzymyGłos Regionu

reklama

Jak wyglądała średniowieczna Wschowa? Wykład Jakuba Drgasa wkrótce w MZW

Wtorek, 25 czerwca 2024 o 11:31, aktualizacja Wtorek, 25 czerwca 2024 o 21:19, autor: 0
Jak wyglądała średniowieczna Wschowa? Wykład Jakuba Drgasa wkrótce w MZW

Wschowa, której początki sięgają okresu średniowiecza, do dziś zachowuje charakterystyczny układ urbanistyczny, typowy dla miast powstałych w wyniku średniowiecznej lokacji. Miasto, niegdyś królewskie, często przypomina o swojej historii związanej z Kazimierzem Wielkim, który przyłączył Wschowę do swojego królestwa i zawarł małżeństwo we wschowskiej farze. Jednakże, wyobrażenie sobie wyglądu miasta w tamtym okresie oraz jego ewolucji przez wieki stanowi wyzwanie. Czy możliwe jest odtworzenie średniowiecznej Wschowy, mimo braku kartograficznych i ikonograficznych przekazów starszych niż 300 lat?

Wykład Jakuba Drgasa

Na te oraz inne pytania odpowie Jakub Drgas, specjalista w zakresie archeologii i architektury średniowiecznej Wschowy, autor monografii „Fortyfikacje Wschowy w średniowieczu i czasach nowożytnych” wydanej przez Muzeum Ziemi Wschowskiej. Drgas, archeolog i badacz dawnej architektury, od ponad dekady analizuje źródła historyczne i archeologiczne, skupiając się na architekturze i rozwoju przestrzennym Wschowy w okresie średniowiecza oraz w czasach nowożytnych. Jako wschowianin i entuzjasta swojego miasta, wnosi unikalną perspektywę do swoich badań.

Zobacz: Można już odkrywać tajemnice związane z systemem obronnym Wschowy

Piknik Rycerski

Wykład, organizowany w ramach pikniku rycerskiego „Średniowieczne miasto Wschowa – Frowenstat”, odbędzie się 20 lipca 2024 roku o godzinie 14:30 w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Farnym 3.

Zobacz: Geneza ziemi wschowskiej. Wykład Bartosza Tietza na Dni Wschowy (VIDEO)

Źródło: MZW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl