TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak rozpoznać niedobory witaminy B12?

Czwartek, 08 czerwca 2023 o 10:44, autor: 0
Jak rozpoznać niedobory witaminy B12?

Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie, zwłaszcza w układzie nerwowym. Jej niedobór może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać niedobory witaminy B12 i jakie objawy mogą świadczyć o braku tej ważnej substancji. 

Dlaczego witamina B12 jest tak ważna dla organizmu? 

Witamina B12, znana również jako kobalamina, jest niezbędna dla wielu procesów fizjologicznych w naszym organizmie. Odgrywa ona kluczową rolę między innymi w tworzeniu czerwonych krwinek, syntezie DNA i utrzymaniu zdrowia układu nerwowego. Jednym ze sposobów uzupełnienia niedoboru jest suplementacja witaminą B12 

Przyczyny niedoboru witaminy B12 

Niedobór witaminy B12 może wynikać z różnych czynników. Niektóre z najczęstszych czynników ryzyka to: 

  • Dieta roślinna: Osoby stosujące dietę wegetariańską lub wegańską, które nie spożywają produktów zwierzęcych, są bardziej narażone na niedobór witaminy B12, ponieważ naturalne źródła tej witaminy są przeważnie pochodzenia zwierzęcego. 
  • Niedobór czynnika wewnętrznego (czynnika Castle'a, IF – glikoproteiny): Czynnik ten to substancja wydzielana w żołądku, która umożliwia przyswajanie witaminy B12. Niedobór tego czynnika może prowadzić do trudności w przyswajaniu witaminy B12 z pożywienia. 
  • Choroby przewodu pokarmowego: Choroby takie jak celiakia, choroba Crohna czy niedrożność jelit mogą wpływać na wchłanianie witaminy B12 z pożywienia. 
  • Zabiegi chirurgiczne: Osoby, które przeszły operacje związane z żołądkiem lub jelitami, mogą mieć trudności we wchłanianiu witaminy B12. 

Objawy niedoboru witaminy B12 

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do różnych objawów, które mogą być związane z układem nerwowym i innymi układami w organizmie. Oto niektóre z najczęstszych objawów: 

  • Osłabienie i zmęczenie: Brak witaminy B12 może powodować uczucie chronicznego zmęczenia i osłabienia. 
  • Problemy neurologiczne: Niedobór witaminy B12 może prowadzić do zaburzeń neurologicznych, takich jak mrowienie, drętwienie, trudności z równowagą, zaburzenia koordynacji ruchowej i problemy z pamięcią. 
  • Zmiany psychiczne: Niektóre osoby z niedoborem witaminy B12 mogą doświadczać depresji, zaburzeń nastroju, niepokoju lub zmian w zachowaniu. 
  • Problemy żołądkowo-jelitowe: Niedobór witaminy B12 może prowadzić do zaburzeń trawienia, takich jak biegunka, zaparcia, utrata apetytu czy ból brzucha. 

Diagnostyka i leczenie 

Jeśli zauważasz u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów i podejrzewasz u siebie niedobór witaminy B12, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz po wywiadzie i wstępnym rozpoznaniu może wystawić Ci skierowanie na badania diagnostyczne, takie jak badanie poziomu witaminy B12 we krwi, aby zaprzeczyć lub potwierdzić wystąpienie niedoboru.  

W przypadku potwierdzonego niedoboru podjęte zostanie leczenie, które będzie polegało na suplementacji witaminy B12 w odpowiedniej dawce i formie. Witamina B12 może być podawana w formie tabletek, zastrzyków lub suplementów diety.  

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl