TworzymyGłos Regionu

reklama

II Ogólnopolski Przegląd Sygnałów Myśliwskich we Wschowie (FOTO)

Sobota, 04 listopada 2023 o 20:42, aktualizacja Sobota, 04 listopada 2023 o 21:14, autor: 4
II Ogólnopolski Przegląd Sygnałów Myśliwskich we Wschowie (FOTO)

Wschowa stała się na jeden listopadowy dzień areną niecodziennego widowiska, gdzie dźwięki tradycji splatały się z murami Zamku Królewskiego. To właśnie tutaj odbył się II Ogólnopolski Przegląd Sygnałów Myśliwskich o Statuetkę Diany Wschowskiej, który zgromadził w sobie esencję kultury myśliwskiej. Wydarzenie otworzył Starosta Wschowski Andrzej Bielawski.

Msza Hubertowska

Msza Hubertowska w Klasztorze Ojców Franciszkanów zapoczątkowała dzień pełen uroczystości. Było to moment, gdzie duchowość złączyła się z tradycją, a Capella Zamku Rydzyskiego pod batutą Mieczysława Leśniczaka nadała jej nie tylko ton religijny, ale i kulturowy.

Pod pomnikiem Diany Wschowskiej

Po duchowym rozpoczęciu dnia uczestnicy wzięli udział w przemarszu do pomnika Diany Wschowskiej. Był to symboliczny gest, oddanie hołdu Zofii Gorzeńskiej, wschowiance, łowczyni uhonorowanej w 1752 roku tytułem Łowczyni Wschowskiej przez króla Augusta III Sasa.

Następnie, Zamek Królewski stał się miejscem, gdzie ponad trzydzieści sygnalistów walczyło o prestiżową Statuetkę Diany Wschowskiej. W ich dźwiękach można było odnaleźć echa dawnych polowań i poszanowanie dla natury. Wśród występujących nie zabrakło uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Kurpińskiego.

Koncert „Muzyka Dworem, Lasem i Łowiectwem Inspirowana”

Galowy koncert, będący hołdem dla 100-lecia Zjednoczonego Łowiectwa oraz 30-lecia Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ, połączył w sobie głębię tradycji z wysokim kunsztem wykonawczym. Prof. Andrzej Ogórkiewicz z Teatru Wielkiego w Poznaniu, wspierany przez Capellę Zamku Rydzyńskiego, zademonstrował, iż muzyka natchniona łowiectwem wciąż tętni życiem, stanowiąc istotny element narodowego dziedzictwa kulturowego.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Adaś
06.11.2023 12:12

Temat może należałoby raz wyjaśnić: co innego tzw. hobby i cała oprawa z tym związana (pisane przez Was "zabijanie" ), a czym innym jest szeroko rozumiana gospodarka łowiecka. Zrozumcie, żadem kraj nie może na dzisiaj sobie pozwolić jej nie prowadzić, to absurd. Ta gospodarka niczym się nie różni od działalności rolniczej.... praca produkcyjna i zbiór. Gdyby jej nie było (gosp. łowieckiej), to skala zniszczeń łowieckich, upraw rolniczych + nieogarnięty dozór weterynaryjny ( choroby zakaźne) zdziesiątkowałyby nas stan posiadania zdrowej żywności do poziomu kryzysu żywieniowego. To temu, między innymi, służy stan posiadania PZŁ. Co do zasad w PZŁ, samego życia stowarzyszenia, ich struktur, sposobu i jakości kwalifikacji nowych członków, zasad etyki łowieckiej i wewnętrznego koleżeństwa to absolutnie inna para kaloszy. Ten kto wie z autopsji, to ta właśnie organizacja jest " popeerlowską skamieliną" , zbiorem "zielonych dziadków" o parametrach systemowego "paniska" np. b. prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Paweł P. z reportażu "Król kłusowników". Tak było i tak jeszcze jest, niestety. A co we Wschowie w Rysiu ? Krótko......, nie najlepiej..... ale o tym powiadomią Was już nasi dziennikarze z Zw. Co do tradycji istnienia muzyki myśliwskiej, chyba nie dla każdego ale w akustycznym Klasztorze pięknie brzmi. Adaś

avatar
~"Popeerelowska skamielina"***
07.11.2023 07:22

Jak widać robi wszystko by się utrzymać ma powierzchni i wymyśla tego typu imprezy!. Pytanie ; - komu i czemu to ma służyć?. I o ZGROZO wciąga do tego swojego " teatrzyku" zwanego przewrotnie "ceremoniałem" - O ZGROZO - dzieci !. Czasami jak się na to patrzy to nasuwa się takie stwierdzenie, " wyobraźnia rozum przerasta vel przysłania "....< > . Paradoksalnie można też powiedzieć - "JAGODNOŚĆ" się kłania !. Tak nawiasem mówiąc temu panu : --- kampania wyborcza już się dawno skończyła, a w nowej NIE popieramy tych co są za tego imprezami i zabijaniem Naszych dzikich zwierząt dla swojej przyjemności, czy co gorsza - O ZORPOZO - dla tzw. Hobby !!!. Nie panowie to w XXI Wieku już nie przejdzie, już czas zakończyć to naśladowanie dworskich i szlacheckich dawnych przywilejów !.

avatar
~Do adasia
07.11.2023 15:04

O. Gospodarkę się nie martw wiesu się zaopiekuje on wie jak ja ha

avatar
~Rodzinkaplus+++
08.11.2023 21:46

Jak widać ciągnie swój do swojego !. Nic jak skostniała struktura ludzi z słusznie mienionej epoki !. ---- " jagodność" się kłania !. To prawie tak pasuje do XXI wieku jak wirtualna fikcja i tylko kościół - klasztor im z pomocą przyszedł !!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl