TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Historia Volkswagen – jak stali się jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów samochodów na świecie?

Piątek, 19 maja 2023 o 21:57, autor: 0
Historia Volkswagen – jak stali się jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów samochodów na świecie?

Volkswagen, znany również jako VW, to niemiecka marka samochodowa, która jest synonimem niezawodności, innowacyjności i przystępnych cen. Na przestrzeni dziesięcioleci Volkswagen rozwinął się z prostego projektu samochodu dla mas do jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych producentów aut na świecie.

  • Początek marki sięga końcówki lat 30. XX wieku, czyli narodzin kultowego Garbusa
  • Po wojnie na rynku pojawiły się nowe modele
  • Kolejne lata to globalna ekspansja i przejęcia innych marek
  • Teraźniejszość Volkswagen to strategia TRANSFORM 2025+ i elektromobilność

Narodziny Kultowego Garbusa

Pomysł na samochód, który stał się zalążkiem Volkswagen, narodził się w Niemczech w latach 30. XX wieku. W 1933 roku powstała idea stworzenia niezawodnego samochodu, który byłby dostępny dla każdej niemieckiej rodziny. W wyniku tego Ferdinand Porsche stworzył projekt kultowego dzisiaj Garbusa. Seryjną produkcję Garbusa rozpoczęto w 1938 roku.

Powojenny sukces i ewolucja

Po zakończeniu wojny fabryka Volkswagen w Wolfsburgu została przejęta przez Brytyjczyków, którzy zdecydowali się kontynuować produkcję Garbusa. W 1949 roku Volkswagen został zrestrukturyzowany, a w 1960 roku przekształcony w spółkę akcyjną. W ciągu kilku lat Garbus stał się symbolem niemieckiej odbudowy i sukcesu gospodarczego.

W 1955 roku Volkswagen rozszerzył swoją gamę modeli o kombi, a w latach 60. wprowadził na rynek kolejne modele, takie jak Type 3 i Type 4. W 1974 roku firma zadebiutowała z modelem Golf, który zrewolucjonizował rynek samochodów kompaktowych i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aut na świecie.

Planujesz zakup nowego samochodu? Zapraszamy! Mroczkowski - volkswagen Poznań

Globalna ekspansja i przejęcia

Od lat 50. XX wieku Volkswagen sukcesywnie zdobywał globalne rynki, otwierając fabryki i montownie w różnych częściach świata. W 1986 roku VW przejął markę Audi, a w latach 90. nabył także SEAT, Skodę, Lamborghini, Bentleya i Bugatti, tworząc jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie.

Salon Volkswagen i jego nowe oblicze

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii marki w XXI wieku było ogłoszenie strategii TRANSFORM 2025+, która zakłada przekształcenie firmy w lidera branży motoryzacyjnej w dziedzinie elektromobilności. Dlatego dzisiaj każdy salon Volkswagen obfituje w pojazdy elektryczne i hybrydowe, których użytkowanie jest przyjazne dla środowiska.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl