TworzymyGłos Regionu

reklama

Harcerze Hufca ZHP Wschowa zeszli do podziemia! Powstańcze manewry na ulicach Wschowy

Wtorek, 19 marca 2024 o 22:44, autor: 0
Harcerze Hufca ZHP Wschowa zeszli do podziemia! Powstańcze manewry na ulicach Wschowy

Strach, lęk, ale przede wszystkim satysfakcję i spełnienie służby - takie uczucia towarzyszyły harcerzom, którzy w miniony weekend przenieśli się w czasy II wojny światowej i przeżyli niesamowitą lekcję historii. W ten sposób przygotowujemy się do 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Działania rozpoczęły się już w lutym. Nasze mundury musieliśmy złożyć w bezpiecznym miejscu, aby czekały na lepsze czasy. To podstawa konspiracyjnej działalności. Od tej pory studiowaliśmy historię harcerzy tuż przed oraz podczas II wojny światowej. Poznawaliśmy organizację Szarych Szeregów. W tym czasie grupa instruktorów i wędrowników skupiona w Szkole Podchorążych “Agricola” opracowywała plan działań bojowych.

W piątek, 15 lutego uczestnicy akcji spotkali się w swoich batalionach, a następnie udali się w bezpieczne miejsce do Siedlnicy, gdzie mogliśmy skorzystać z konspiracyjnego lokalu udostępnionego przez panią Sołtys Agnieszkę Nachaj. Niestety, nad ranem przyszły rozkazy o konieczności ewakuacji, w związku z czym nasze działania przeniosły się na teren Wschowy. Na szczęście mieliśmy tam lokal rezerwowy udostępniony przez Prezesa Zarządu HZZ Osowa Sień, pana Jana Pabierowskiego. W sobotę miały miejsce liczne akcje Małego Sabotażu, szkolenia i tajne komplety. Partyzantów można było spotkać w wielu rejonach miasta.

W nocy oraz w niedzielę przyszedł czas na akcję dywersyjne. Udało nam się odbić z rąk Gestapo naszą koleżankę oraz przejąć transport zrabowanego złota na stacji kolejowej we Wschowie.

Był to bardzo intensywny weekend i nie sposób opowiedzieć o wszystkim, jednak z pewnością można przyznać, że była to lekcja patriotyzmu, której nie da się przeżyć w szkolnej ławce. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję oraz mieszkańcom Wschowy i okolicznych miejscowości za wyrozumiałość -w szczególności podczas nocnych zadań.

Dlaczego taka akcja? Wychowanie w duchu patriotycznym jest jedną z podstaw harcerskiej działalności. Metoda harcerska, zgodnie z którą pracujemy z dziećmi i młodzieżą, kładzie nacisk na naukę przez działanie. Dlatego staramy się przekazywać wiedzę historyczną poprzez gry, zabawy i inscenizacje. Gra miejska osadzona w realiach wojennych z rekwizytami, pozorantami i odgrywaniem ról jest od dziesięcioleci stosowana, aby przybliżyć harcerzom działalność naszych druhen i druhów podczas II wojny światowej.

Tekst i foto: Zespół Promocji Hufca ZHP Wschowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl