TworzymyGłos Regionu

Gmina Szlichtyngowa pozyskała ponad 1 mln zł na zabytki

Poniedziałek, 17 lipca 2023 o 23:08, aktualizacja Wtorek, 18 lipca 2023 o 08:10, autor: 2
Gmina Szlichtyngowa pozyskała ponad 1 mln zł na zabytki

Rządowy Program Odbudowy Zabytków przynosi dobre wieści dla Gminy Szlichtyngowa. Gmina pozyskała kwotę 1.014.300,00 zł na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy cennych zabytkach znajdujących się na jej terenie. Ta znacząca dotacja ma na celu zachowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego, które stanowi ważną część lokalnej historii.

Zachowanie historycznych elementów architektonicznych - Kościół w Jędrzychowicach

Jednym z głównych projektów, który zostanie zrealizowany dzięki przyznanej dotacji, jest przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich w kościele św. Jana z Dukli w Jędrzychowicach. Kościół posiada wiele cennych elementów architektonicznych, które wymagają pilnej uwagi. Dotacja w wysokości 392.000,00 zł pozwoli na kompleksowe odnowienie XVII-wiecznej ambony oraz XIX-wiecznego ołtarza głównego.

Ratowanie barokowego dziedzictwa - Kościół w Goli

Innym ważnym przedsięwzięciem, które zostanie zrealizowane dzięki dotacji, są prace ratunkowe, konserwatorskie i restauratorskie w kościele filialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Goli. Dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 333.200,00 zł możliwe będzie przeprowadzenie kompleksowej renowacji ołtarza bocznego oraz barokowej ambony.

Utrzymanie i poprawa stanu budynku - Parafia w Szlichtyngowej

Ostatnim projektem, który zostanie zrealizowany dzięki wsparciu z Programu Odbudowy Zabytków, jest remont dachu oraz elewacji budynku plebanii Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej. Ten zabytkowy obiekt odgrywa ważną rolę w życiu społeczności lokalnej, służąc jako centrum parafialne. Dzięki kwocie 289.100,00 zł, która zostanie przeznaczona na ten cel, możliwe będzie przeprowadzenie niezbędnych prac, mających na celu utrzymanie i poprawę stanu budynku.

Gmina Szlichtyngowa złożyła 10 wniosków

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu wspieranie lokalnych samorządów w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i przeciwdziałaniu degradacji historycznych obiektów. W obecnej edycji szlichtyngowski magistrat złożył aż 10 wniosków, z których pozytywnie rozpatrzone zostały 3. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego w przyszłości program ma zostać kontynuowany.

Źródło: szlichtyngowa.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~POZYSKAŁA???
18.07.2023 07:21

Pozyskała czy dostała ?!!!!. Dostała z Naszego Budżetu Państwa wg widzimisię obecnie rządzących z uwagi na czas kampanii wyborczej !!!!. Jak widać ta szeroka propaganda próbuje nam robić wodę z mózgu i siać obłudną propagandę ---- mówi się o zabytkach a we wszystkich informacjach pokazuje sie lokalne obiekty sakralne JAKOBY TO ONE BYŁY TYMI JEDYNYMI ZABYKAMI !!!!. To jest szczyt obłudy i fałszu tej ich pixi szeroko rozumianej przedwyborczej propagandy !!!!!. Żenująca propaganda na koszt SUWERENA i to szeroko rozumianego !!!!.

avatar
~Tak wygląda
19.07.2023 14:05

Transfuzja naszych pieniędzy do kościoła... ciekawe co kościół obiecał rządzącym?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl