TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dziewanna: Magiczna roślina, która przyciągnie do ogrodu motyle!

Wtorek, 25 marca 2025 o 21:31, autor:
Dziewanna: Magiczna roślina, która przyciągnie do ogrodu motyle!

Marzysz, by Twój ogród stał się dla Ciebie miejscem magicznym, pełnym ciekawych, atrakcyjny roślin, motyli i innych owadów? A może pragniesz połączyć w swoim ogrodzie rośliny dekoracyjne i użyteczne? Jeśli tak, dziewanna, znana głównie z pól, łąk i nieużytków, powinna znaleźć się w Twojej aranżacji zielonej przestrzeni.

Co warto wiedzieć o dziewannie? 

Dziewanna (Verbascum) to roślina, które pięknie się prezentuje, a przy tym wykazuje wiele właściwości leczniczych. Jej cechą charakterystyczną są niezwykle okazałe, intensywnie wybarwione w kolorze żółtym kwiaty. Nic więc dziwnego, że jest to polna roślina, która coraz częściej gości w ogrodowych rabatach. Jest rośliną dwuletnią, pochodzącą z rodziny trendownikowatych. Jej naturalne występowanie to tereny Europy oraz Afryki. Dziewanna będzie przepiękną ozdobą naszych ogrodów od kwietnia aż do września- to okres jej kwitnienia. Kwiaty zebrane są na szczycie pędu w wydłużone grona albo nibykłosy. Ponadto roślina posiada kwiaty pięciokrotne, słabo grzbieciste, niezwykle duże i efektowne.

Najpopularniejsze odmiany dziewanny

Wśród najbardziej popularnych odmian dziewanny znalazły się: 

  • dziewanna drobnokwiatowa,
  • dziewanna wielkokwiatowa, 
  • dziewanna pospolita,
  • dziewanna ogrodowa,
  • dziewanna jedwabista

Do hodowli w ogrodach polecana jest mieszanka nasion gatunków wieloletnich. Taki wybór sprawi, że roślina będzie cieszyć nas swoim doskonałym wyglądem przez bardzo długi czas. Warto zaznaczyć, że kwiatostan dziewanny jest przeważnie żółty, jednak można napotkać również kwiaty fioletowe, różowe, żółto-różowe i łososiowe. To idealna roślina na wysokie ogródki bylinowe albo naturalne trawniki. 

Dlaczego dziewanna jest tak wyjątkowa? 

Dziewanna jest rośliną, która nie tylko zachwyci Cię w Twoim ogrodzie przepięknym wyglądem. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki wykazują także wiele właściwości leczniczych- przede wszystkim cenne są kwiaty rośliny. Mają pozytywny wpływ na infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, przeziębienie czy grypę. Dziewanna posiada działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, rozrzedza zalegającą wydzielinę, osłania błony śluzowe.

Co ważne, dziewanna przyciągnie do Twojego ogrodu motyle oraz inne owady. Wszystko dzięki słodkim kwiatom rośliny, które stanowią wymarzony nektar dla owadów. Oprócz tego dziewanna wytwarza takie substancje, jak m.in.: polisacharydy, saponiny, flawonoidy, karotenoidy i garbniki, co dodatkowo przyciąga owady.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że roślina to naturalny sposób na wzmocnienie włosów. Powszechnie stosowana jest w branży kosmetycznej, dzięki dużej zawartości krzemu, który wzmacnia cebulki włosowe i hamuje ich wypadanie.

Jak wyhodować dziewannę?

Jeśli chcesz cieszyć się magiczną dziewanną w swoim ogrodzie, która przyciągnie do Ciebie motyle, w pierwszym kroku musisz zadbać o wybór starannie wyselekcjonowanych, najwyżej jakości nasion do uprawy. Jest to czynnik, który będzie decydował o wzroście rośliny, jej kwitnieniu, a także odporności na insekty. 

Wysiew nasion należy rozpocząć w kwietniu albo maju. Możesz zrobić to bezpośrednio do gruntu, albo do skrzynek ogrodniczych. Roślina zacznie kiełkować po około 14- 20 dniach. Rozpikowanie roślin będzie konieczne, jeżeli zaczną rosnąć zbyt gęsto. Pod koniec lata warto przesadzić dziewannę na docelowe miejsce, z zachowaniem odstępu 40- 50 cm. 

Idealnym podłożem dla rośliny będzie gleba sucha i bogata w wapń. Najbardziej preferuje stanowisko nasłonecznione. Dziewanna nie wymaga intensywnego podlewania, a także nawożenia, przez co nie jest rośliną wymagającą w hodowli. 

Wybierz dla swojego ogrodu magiczną dziewannę, która stanie się jedną z najokazalszych w całej aranżacji, jednocześnie zapewniając słodki pokarm dla barwnych motyli będących dodatkową, żywą dekoracją. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl