TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czym jest oznaczenie ET felgi?

Czwartek, 24 sierpnia 2023 o 13:28, autor: 0
Czym jest oznaczenie ET felgi?

Felgi samochodowe dawno przestały być jedynie elementem funkcjonalnym. Obecnie odpowiadają one także za stylistykę pojazdu. Podczas wyboru nowych felg do swojego samochodu, oprócz wzoru czy kolorystyki, ważne jest zrozumienie pewnych technicznych aspektów, które mogą mieć istotny wpływ na zachowanie auta na drodze. Jednym z nich jest oznaczenie ET, które wiąże się ze stabilnością, przyczepnością i estetyką pojazdu. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tym tajemniczym parametrze.

Czym jest oznaczenie ET?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto najpierw zrozumieć, czym jest to oznaczenie. ET felgi, znane również jako Einpresstiefe (niem. głębokość wcięcia) lub offset, to nic innego, jak odległość między płaszczyzną montażową felgi a jej środkiem. Wyraża się ją w milimetrach. ET informuje, jak daleko od środka obręczy jest umieszczona płaszczyzna montażu. Dlaczego to ważne? Parametr ten ma fundamentalny wpływ na to, jak felga będzie osadzona na piastę koła oraz jak opona będzie „współpracować” z tą konkretną obręczą.

Jak czytać oznaczenie ET felgi?

Opisywane oznaczenie wyrażane jest zazwyczaj skrótem ET i liczbą, na przykład: ET40 lub ET-35. Wartość ta może być zarówno dodatnia, jak i ujemna. W przypadku wartości dodatniej, im większa liczba, tym felga jest bardziej wsunięta do wnętrza nadkola. Natomiast w przypadku wartości ujemnej, im mniejsza liczba, tym obręcz jest bardziej wysunięta na zewnątrz nadkola. Oznaczenie ET40 będzie więc oznaczać, że felga zostanie osadzona o 40 mm głębiej w nadkolu pojazdu.

W jaki sposób ET felgi wpływa na samochód?

Źle osadzone felgi mogą prowadzić do poważnych problemów związanych z pracą kół w Twoich samochodzie. W rzeczywistości, ten detal może mieć negatywne konsekwencje dla wydajności opon, bezpieczeństwa i komfortu podróżowania.

Pierwszym zagrożeniem jest ocieranie się kół w trakcie jazdy o różne komponenty samochodu, takie jak elementy układu hamulcowego, części zawieszenia czy nawet nadwozie. To zjawisko może wystąpić zwłaszcza podczas skręcania, gdy to koła zmieniają swoje położenie. W wyniku tarcia np. Twoje opony nowe letnie mogą zostać zniszczone już po pierwszym sezonie.

Szczególnie narażone na ten typ uszkodzeń jest ściana boczna opony, która może zostać naderwana lub przetarta. W skrajnych przypadkach, niewłaściwe osadzenie felgi prowadzi do ograniczenia możliwości kontrolowania pojazdu. Co więcej, części zawieszenia i układu hamulcowego również, w wyniku tarcia, będą zużywać się szybciej.

Jakie jeszcze konsekwencje ma źle dobrane ET felgi?

Na koniec warto wspomnieć, że jeśli felga będzie zbyt wysunięta względem nadkola, do uszkodzeń może dojść także w wyniku tarcia lub uderzenia w zewnętrzne elementy infrastruktury, np. krawężniki. Ponadto, za nieprawidłowy offset policja może ukarać Cię mandatem i zatrzymać dowód rejestracyjny. Dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenie ET podczas zakupu nowych obręczy.

Pamiętaj, że do felg trzeba również umiejętnie dobrać ogumienie. Jeśli potrzebne Ci np. nowe opony 165 70 R14 i zastanawiasz się, czy konkretny model będzie dobrze pasował do wybranych obręczy, zapytaj specjalistów sklepu Hurtopony.pl o radę. Doświadczeni eksperci pomogą w zakupach!

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl