TworzymyGłos Regionu

Czy świątynia otrzyma dofinansowanie?

W Sławie bardzo na to liczą

Środa, 12 lipca 2023 o 11:02, autor: 0
Czy świątynia otrzyma dofinansowanie?

Gmina Sława w ostatnim czasie złożyła wnioski o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków - Polski Ład. W sumie nasz samorząd rozpoczął starania o wsparcie czterech zadań. Drugim obiektem, który miałby zostać objęty dofinansowaniem jest kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Sławie. Inwestycja ma na celu generalny remont elewacji obiektu.hanioła w Sławie.

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Sławie jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Parafia dysponuje projektem budowlanym remontu elewacji i dachu, kosztorysami inwestorskimi i pozwoleniem na budowę. Inwestycja jest w pełni przygotowana do realizacji pod względem formalno – prawnym. Wszystkie decyzje są ważne, ponieważ parafia wykonała z własnych środków I etap projektu – remont dachu i wymianę stolarki okiennej. Najważniejsze elementy zakresu rzeczowego inwestycji to m.in.: wymiana uszkodzeń i luźnych cegieł, usunięcie luźnych spoin, mechaniczne oczyszczenie elewacji, odgrzybienie ścian, wzmocnienie ścian poprzez naprawę spękań prętami oraz nadproży i gzymsów, wykonanie tynków renowacyjnych na cokole i pierwszej kondygnacji oraz tynków wapiennych, odtworzenie brakujących i uszkodzonych detali architektonicznych, hydrofobizacja powierzchni gzymsów i parapetów, szpachlowanie tynków, malowanie elewacji, wykonanie obróbek z blachy, malowanie cokołu i pierwszej kondygnacji, montaż zabezpieczeń przed ptakami, wymiana pozostałej stolarki okiennej, renowacja okien, drzwi i belek.


Kościół pw. Miłosierdzia Bożego jest zlokalizowany w centrum Sławy, na środku rynku miejskiego. Powstał w latach 1834-1836. Obiekt ten zachwyca swoim surowym wykonaniem. Zasadnicza bryła oparta jest na planie prostokąta. Elewacje kościoła są do siebie podobne, symetryczne. Elewacje korpusu (płd. i płn.) są 7-osiowe, wschodnia jest 4-osiowa. W pełni zachowana i niezmieniona późno klasycystyczna forma architektoniczna obiektu ma typowy dla zborów ewangelickich układ: zawiera jednoprzestrzenne halowe wnętrze z 2-piętrowymi drewnianymi emporami po stronach płd. i płn. i z chórem po stronie zachodniej.


Szacowana wartość inwestycji to 2.300.000,00 zł, z czego kwota wnioskowanego dofinansowania to 2.254.000,00 zł, natomiast deklarowana kwota udziału własnego 46.000,00 zł.


W przypadku otrzymania dofinansowania, Gmina Sława przekaże środki w formie dotacji na potrzeby remontu kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Sławie. Natomiast wkład własny pokryty zostanie przez Parafię pw. św. Michała Arc

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl