TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy implanty zębowe są bezpieczne i jakie są ryzyka związane z ich stosowaniem?

Czwartek, 15 czerwca 2023 o 22:51, autor: 0
Czy implanty zębowe są bezpieczne i jakie są ryzyka związane z ich stosowaniem?

Implanty zębowe odgrywają istotną rolę w nowoczesnej stomatologii, oferując stałe i estetyczne rozwiązanie dla osób z brakami w uzębieniu. Są postrzegane jako rozwiązanie bezpieczne i skuteczne, lecz jak każda procedura medyczna, wiążą się z pewnymi ryzykami i potencjalnymi powikłaniami.

Bezpieczeństwo implantów zębowych

Generalnie, implanty zębowe są uznawane przez ekspertów za bezpieczne. Przez ostatnie kilka dekad technologia i techniki związane z implantologią zębową znacznie się rozwinęły, co doprowadziło do wzrostu wskaźnika powodzenia zabiegów wszczepiania implantów do około 95-98%. Dzięki temu implanty zębowe są obecnie jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej przewidywalnych zabiegów w stomatologii.

Implanty są zazwyczaj wykonane z tytanu, materiału, który jest dobrze tolerowany przez ludzki organizm i rzadko powoduje reakcje alergiczne. Ponadto tytan ma zdolność do integracji z kością szczęki, co zapewnia stabilność i trwałość implantu.

Implanty zębowe – główne ryzyka

Mimo że implanty zębowe są generalnie bezpieczne, zabieg ich wszczepienia wiąże się z pewnymi ryzykami. Jak każdy zabieg chirurgiczny, implantacja zębów niesie ryzyko infekcji, krwawienia i uszkodzenia struktur anatomicznych, takich jak nerwy czy zatoki szczękowe. Istnieje również ryzyko odrzutu implantu przez organizm, choć jest to zjawisko niezwykle rzadkie.

Innym potencjalnym ryzykiem jest powstanie stanu zapalnego tkanek wokół implantu, który może prowadzić do utraty kości i ostatecznie do utraty samego implantu. Niemniej zjawisko to pojawia się bardzo rzadko, zazwyczaj jako wynik niewłaściwej higieny jamy ustnej i/lub palenia papierosów w krótkim okresie po zabiegu.

Mimo że implanty zębowe są uznawane za bezpieczne, a zabieg ma wysoki wskaźnik powodzenia, istotne jest, aby pacjenci byli świadomi potencjalnych ryzyk i powikłań. Najlepszym sposobem na minimalizację ryzyka jest dobranie odpowiedniego specjalisty, a także dokładne zaplanowanie i profesjonalne przeprowadzenie procedury. Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne również mają bardzo duże znaczenie dla długotrwałego sukcesu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl