TworzymyGłos Regionu

reklama

Czy Pałac w Sławie otrzyma dofinansowanie?

Poniedziałek, 10 lipca 2023 o 09:53, aktualizacja Wtorek, 11 lipca 2023 o 08:24, autor: 3
Czy Pałac w Sławie otrzyma dofinansowanie?

Gmina Sława w ostatnim czasie złożyła wnioski o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków - Polski Ład. W sumie samorząd rozpoczął starania o wsparcie czterech zadań. Pierwszym obiektem, który miałby zostać objęty dofinansowaniem jest Pałac Rechenbergów. Inwestycja ma na celu wymianę pokrycia dachowego wraz z orynnowaniem oraz części więźby dachowej na obiekcie.

Zespół pałacowo-parkowy w Sławie należy do najcenniejszych założeń rezydencjonalnych obecnego województwa lubuskiego. Wyróżnia go wyjątkowa architektura o dobrze zachowanej historycznej formie w stylu regencji oraz malownicze położenie w otoczeniu parku krajobrazowego nad brzegiem Jeziora Sławskiego. Obecny pałac powstał w latach 1732-1735, częściowo na zrębach wcześniejszych budowli – zamku książąt głogowskich. W południowym skrzydle znajduje się bardzo cenna barokowa storczykowa więźba dachowa. Jest z nią związany równie cenny drewniany strop belkowy. Po pożarze budynku w 1961 r. ocalały także inne fragmenty więźby w dolnej części dachu mansardowego korpusu głównego. Dach budynku od samego początku kryty był ręcznie wyrabianą dachówką karpiówką, której relikty zostały znalezione na poddaszu. W Polsce ze względu na straty wojenne, takich ustrojów ciesielskich zachowało się bardzo mało, dlatego należy je chronić, zapewniając właściwy stan techniczny i zabytkowy charakter poszycia dachu. Po wielu latach zaniedbań przez poprzednich właścicieli obiekt wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu. Występujące przecieki w dachu zlikwidowano w wyniku interwencyjnych napraw, jednak poszycie wymaga całkowitej wymiany. Zostanie do tego wykorzystana ryflowana dachówka karpiówka o wzorze historycznym. W planowanej rewitalizacji pałacu przewiduje się wyeksponowanie fragmentów historycznej więźby dachowej. Powierzchnia dachu przeznaczonego do wymiany, z zachowaniem norm konserwatorskich to ok. 2450 m2.
Szacowana wartość inwestycji to 1.500.000,00 zł, z czego kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 1.425.000,00 zł, natomiast deklarowana kwota udziału własnego 75.000,00 zł.
W przypadku otrzymania dofinansowania, Gmina Sława przekaże środki w formie dotacji na potrzeby remontu Pałacu Rechenbergów. Natomiast wkład własny pokryty zostanie przez właścicieli Pałacu.

(slawa.pl)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Pomniejszy
10.07.2023 10:19

Brawo! Szkoda, że tak późno.

avatar
~J
12.07.2023 10:12

Czyli gmina chce nowemu Właścicielowi pomóc w prywatnej inwestycji. Ciekawe

avatar
~Observer
17.07.2023 15:06

Coś nie ma szczęścia ten "nasz" pałac do inwestorów :-D Śmiem twierdzić i to z dużą dozą prawdopodobieństwa graniczącą nieomal z pewnością, że i ten ostatni nie podoła wymaganiom związanym z remontem obiektu i niebawem również opuści ten "plac budowy" :-) Obym się mylił!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl