TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co warto wiedzieć przed zakupem pompy głębinowej?

Wtorek, 11 lipca 2023 o 08:32, autor: 0
Co warto wiedzieć przed zakupem pompy głębinowej?

Pompa głębinowa to urządzenie często pojawiające się w gospodarstwach domowych, w których są studnie głębinowe. Taka pompa służy do pompowania wody pitnej ze studni kopanych, w których lustro wody jest głęboko. Jak działają te pompy? Jaką mają moc silnika?

 Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym są pompy głębinowe
  • jak jest wydajność pompy głębinowej
  • jak dobrać pompę głębinową
  • jak sprawdzić głębokość studni

Czym są pompy głębinowe? Jaką mają moc silnika?

Pompy głębinowe to urządzenia, których podstawową funkcją jest pompowanie wody pochodzącej ze studni głębinowych o głębokości nawet do 70 metrów. Pompy głębinowe są często utożsamiane z pompami wirnikowymi ze względu na swoją budowę, przystosowaną do pracy w wodzie.

Na rynku mamy szeroki wybór pomp głębinowych. Ze względu na budowę pompy głębinowe dzielimy na wirnikowe i śrubowe. 

Pompa głębinowa – śrubowa czy wirnikowa?

Pompy głębinowe wirnikowe to takie, w których wirnik jest  zintegrowany z silnikiem. Pompy wirnikowe nadają się do tłoczenia zarówno wody czystej, jak i ścieków.  Najważniejszym elementem pompy jest wirnik łopatkowy, którego zadaniem jest wprawiać ciecz w ruch. Wirniki obracają się z dużą prędkością powodując wzrost ciśnienia cieczy, dzięki czemu jest ona transportowana z części ssawnej do części tłocznej.

Z kolei pompa śrubowa składa się z silnika i ślimakowej śruby, dzięki której odbywa się transport cieczy. Podczas obracania się w korpusie pompy, komory śruby przemieszczają się wzdłuż osi urządzenia ku górze, przenosząc ciecz z części ssawnej do sekcji tłoczącej.

Więcej informacji na ten temat znajdziemy w artykule Pompa głębinowa – śrubowa czy wirnikowa?

 

Jak sprawdzić głębokość studni wierconych pod pompę głębinową?

Sprawdzenie głębokości studni i regularne mierzenie poziomu wody jest ważne z wielu powodów. Dzięki temu można szybko zidentyfikować i zdiagnozować potencjalne problemy zanim spowodują przerwy w dostawie wody czy uszkodzenie pompy.

W przypadku tworzenia nowej studni warto poznać statyczny poziom wody (odległość od powierzchni gruntu do powierzchni wody w studni). Dzięki temu można odpowiednio dysponować dobowym zużyciem wody, aby zapobiec wyschnięciu studni przed opadami deszczu. Pomiary głębokości studni są również bardzo ważne, jeśli planujemy dezynfekcję wody. Pozwala to prawidłowo odmierzyć ilość potrzebnego chloru. Głębokość lustra wody wpływa również na wydajność i rentowność studni. 

Aby samodzielnie określić głębokość studni, potrzebne są dwa przedmioty: mały odważnik (1-2 kg) i długa żyłka wędkarska (lub linka do latawca, pleciony sznurek, albo długa miarka). Posiadając te akcesoria wystarczy opuścić odważnik w głąb studni, aż do dotknięcia dna studni przez obciążnik. Długość wyciągniętej linki oznacza głębokość studni, czyli odległość do dna szybu studni. 

W analogiczny sposób można ustalić wysokość lustra wody. Więcej informacji na ten temat: Jak sprawdzić głębokość studni?

Jakie są konsekwencje źle dobranej pompy głębinowej?

Źle dobrane urządzenie do naszej studni może sprawić nam wiele problemów. Warto dokładnie przeanalizować ofertę pomp głębinowych, aby uniknąć późniejszych problemów.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w wyborze pompy głębinowej jest zły rozmiar urządzenia. Wybór zbyt dużej pompy powoduje, że nie zmieści się ona do otworu wlotowego do studni. W przypadku budowy nowej studni, najlepiej wykonać odwiert o średnicy 125 mm. Dzięki temu zakup pompy do wody będzie dużo łatwiejszy.

Pamiętajmy również o wyborze pompy o odpowiedniej mocy. Zbyt mocna pompa podczas zasysania cieczy może spowodować gwałtowne obniżenie się lustra wody, co doprowadzi do czasowego osuszenia źródła. Gdy w studni zabraknie wody pompa będzie pracowała na sucho lub zniszczy warstwę filtracyjną i nastąpi zatarcie pompy. Zbyt słaba pompa głębinowa to również problem. Słaba pompa nie będzie w stanie zagwarantować oczekiwanego ciśnienia wody w instalacji. Może to spowodować problemy podczas użytkowania, gdy np. nie można wziąć komfortowo prysznica podczas pracy zmywarki, bo ciśnienie jest zbyt słabe. Mało wydajna pompa głębinowa, to także spory problem podczas uzdatniania wody, który może prowadzić do awarii.

Zakup zbyt dużej pompy głębinowej to również niepotrzebny koszt zarówno podczas zakupu jak i podczas użytkowania. Dlatego warto dobrze rozważyć jaką pompę głębinową kupujemy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w artykule opisującym konsekwencje źle dobranej pompy głębinowej.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl