TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co to jest szkoda całkowita?

Czwartek, 05 października 2023 o 10:55, autor: 0
Co to jest szkoda całkowita?

Rozumienie terminologii stosowanej przez ubezpieczyciele w kontekście szkód komunikacyjnych jest kluczowe dla właścicieli pojazdów. W szczególności, różny status szkody - całkowitej lub częściowej - może mieć duże znaczenie. 

Szkoda częściowa 

Szkoda częściowa to taka, w której uszkodzenia pojazdu mogą być naprawione bez przekraczania jego aktualnej wartości rynkowej. W praktyce, koszt naprawy jest znacznie niższy niż wartość samochodu przed zdarzeniem.

Szkoda całkowita

O szkodzie całkowitej mówimy wtedy, gdy koszt naprawy pojazdu przekracza jego aktualną wartość rynkową. Inne przesłanki to tzw. szkoda techniczna, kiedy to uszkodzenie uniemożliwia dalsze bezpieczne użytkowanie pojazdu. Szkoda całkowita jest zatem orzekana w ściśle określonych sytuacjach. 

Podstawy orzekania przez ubezpieczyciela o szkodzie całkowitej

Decyzja o szkodzie całkowitej to kwestia analizy finansowej z punktu widzenia ubezpieczyciela. Bierze pod uwagę koszty naprawy, wartość samochodu przed incydentem oraz wartość pojazdu po naprawie. Czasem może to prowadzić do sytuacji, gdzie dla ubezpieczyciela korzystniejsze będzie uznanie szkody za całkowitą, mimo że pojazd mógłby być naprawiony.

Różnice pomiędzy szkodą całkowitą a częściową

Najważniejsza różnica polega na metodzie rekompensaty: w szkodzie częściowej jest to koszt naprawy, a w przypadku szkody całkowitej - wartość pojazdu przed zdarzeniem, pomniejszona o wartość wraku. To oznacza, że przy szkodzie całkowitej weryfikowane są wszystkie elementy mające wpływ na wartość odszkodowania.

Dlaczego decyzja o uznaniu szkody za całkowitą może być niekorzystna

Decyzja o uznaniu szkody za całkowitą może niekorzystnie wpłynąć na poszkodowanego. Kluczową kwestią jest to czy wycena samochodu przed zdarzeniem drogowym i po zdarzeniu jest sporządzona prawidłowo. Niestety w wielu przypadkach może się zdarzyć, że zaniżana jest wartość pojazdu przed szkodą, a zawyżana po szkodzie w efekcie czego odszkodowanie jest zaniżone. 

Porady dla poszkodowanych i potencjalne ścieżki postępowania

Rekomenduje się skonsultowanie decyzji ubezpieczyciela z niezależnym rzeczoznawcą lub prawnikiem. Istnieje również możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Ważne, aby posiadać wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające stan pojazdu przed wypadkiem.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy mówimy o szkodzie częściowej, czy całkowitej, ważne jest dla poszkodowanego rozumienie różnic między tymi dwoma stanami, aby skutecznie walczyć z ubezpieczycielem. Ustalenie przez ubezpieczyciela szkody jako całkowitej może nie zawsze być korzystne dla poszkodowanego, dlatego warto znać swoje prawa i możliwości jakie daje prawo i ubezpieczenie OC i AC. Zachęcamy do korzystania z usług profesjonalistów, takich jak prawnicy czy niezależni rzeczoznawcy, którzy mogą pomóc w uregulowaniu sprawy dotyczącej odszkodowania. REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl