TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co sprawia, że powieści kryminalne cieszą się tak ogromną popularnością?

Sobota, 01 lipca 2023 o 20:46, autor: 0
Co sprawia, że powieści kryminalne cieszą się tak ogromną popularnością?

Powieści kryminalne to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych gatunków literackich na całym świecie. Potwierdzają to zresztą statystyki sprzedaży. Niemal co trzeci kupujący to czytelnik sięgający po książki detektywistyczne, sensacyjne i thrillery. Co wyróżnia najlepsze kryminały i jakie elementy sprawiają, że niektóre książki kryminalne niemal od razu stają się hitem? Kogo możemy zaliczyć do grona najbardziej znanych autorów polskich kryminałów? Dlaczego warto czytać powieści tego gatunku? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przybliżyć fenomen literatury kryminalnej.

Dlaczego lubimy czytać kryminały?

Jednym z podstawowych powodów, dla których lubimy kryminały, jest to, że stanowią źródło solidnej dawki adrenaliny i emocji. Niewyjaśnione zbrodnie, tajemnicze zniknięcia, krwawe morderstw to skomplikowane sprawy, które musi rozwikłać główny bohater, przenosimy się do świata pełnego zagadek i napięcia. Kryminały angażują naszą wyobraźnię i intelekt. Zmuszają nas do myślenia i próby rozwiązania zagadki aż do ostatniej strony. Kto choć raz zarwał noc, aby dokończyć dobry thriller psychologiczny, ten wie, jak książka potrafi wciągnąć.

Innym powodem popularności kryminałów jest to, że ich akcja może być usytuowana w przeróżnych zakątkach świata. Nam, czytelnikom pozwala to na kontakt z innymi kulturami. Kryminały często odzwierciedlają realia społeczne, polityczne i historyczne danego kraju lub regionu, pokazując nam różnorodność ludzkich doświadczeń i problemów. Czytając je, możemy podróżować po świecie wspólnie z ich bohaterami i przenosić się tam, gdzie autor książki umieścił fabułę. I tak w jednej książce zostajemy przeniesieni do przedwojennej Polski, w innej na francuską prowincję z lat 70. a w jeszcze innej trafiamy w sam środek XXI wieku do jednej z metropolii tętniących życiem, która za sprawą autora ma swoje sekrety.

Co wyróżnia najlepsze kryminały?

Każdego roku na półki w księgarniach trafiają dziesiątki nowych tytułów. Pomimo tego, najlepsze książki kryminalne to takie, które potrafią zaskoczyć czytelnika i zatrzymać jego uwagę do samego końca. Chcąc zwiększyć swoje szanse na rynku wydawniczym, autor pisząc książkę, powinien zadbać o kilka kluczowych elementów:

- fabuła, powinna być ciekawa, oryginalna i logiczna. Powinna zawierać zwroty akcji, fałszywe tropy i niespodziewane rozwiązania. Powinna też być spójna i wiarygodna, nie dopuszczając do sprzeczności czy absurdów.
- bohaterowie, powinni być interesujący, złożeni i wiarygodni. Powinni mieć swoje motywacje, cele i problemy. Powinni też rozwijać się w trakcie powieści i zmieniać swoje poglądy lub zachowania. Szczególnie ważny jest główny bohater, który prowadzi śledztwo i z którym czytelnik się utożsamia. Powinien być inteligentny, odważny i sympatyczny, ale też mieć swoje słabości i wady. Przykładem z polskiej literatury może być tu, chociażby kultowa już Chyłka, autorstwa Remigusza Mroza. Cała seria o Chyłce szybko stała się hitem w dużej mierze dzięki charyzmatycznej postaci głównej bohaterki. Jedna z ksiażek serii to m.in. Egzekucja - Remigiusz Mróz.
- styl, powinien być klarowny, zwięzły i sugestywny. Powinien tworzyć odpowiedni nastrój i klimat powieści, budować napięcie i emocje. Powinien też dostosowywać się do rodzaju i tonu powieści, czy to komediowego, ironicznego, groźnego czy mrocznego.

Jakie elementy sprawiają, że niektóre powieści sensacyjne niemal od razu stają się hitem?

Niektóre powieści kryminalne odnoszą ogromny sukces komercyjny i zdobywają miliony czytelników a wręcz fanów na całym świecie. Co sprawia, że tak się dzieje? Oto kilka możliwości:

- oryginalność - niektóre powieści sensacyjne wyróżniają się na tle innych dzięki swojej oryginalności, innowacyjności np. opowiadają historię z perspektywy kilku osób, z których każda ma swoje sekrety i kłamstwa. Doskonałym przykładem na to, jak można zaskoczyć czytelnika jest książka Żuchwa Kaina, autor - Edward Powys Mathers, która jest jedną wielką zagadką i jednocześnie ucztą dla czytelnika.
- promocja - niektóre powieści sensacyjne są skutecznie promowane przez wydawnictwa, media i znane osobistości w tym innych poczytnych autorów. To automatycznie zwraca uwagę czytelników na dany tytuł.
- moda - niektóre powieści sensacyjne wpisują się w aktualną modę lub trend literacki. Przykładem takiej mody są kryminały Stiega Larssona, który zapoczątkował falę popularności skandynawskich kryminałów.
- powstanie filmu na podstawie danej książki – to jedna z lepszych o ile nie najlepsza reklama. Wiele hitów, które oglądamy w kinach, nie powstałoby gdyby nie książka. Jeden z klasyków kina to Milczenie Owiec, film z 1991 roku powstał na podstawie książki autorstwa Thomasa Harrisa pod tym samym tytułem.

Kogo możemy zaliczyć do grona najbardziej znanych autorów polskich kryminałów?

Dobra wiadomość dla wszystkich kochających mroczne historie jest to, że powieści sensacyjne nie są domenę wyłącznie zagranicznych autorów. Polska literatura kryminalna ma bogatą tradycję i wielu znakomitych przedstawicieli gatunku. Wśród nich można wymienić:

- Marek Krajewski - autor kryminałów-retro z cyklu o Eberhardzie Mocku oraz innych powieści historycznych o tematyce kryminalnej. Jego książki charakteryzują się wysokim poziomem erudycji, bogactwem języka i atmosfery przedwojennej Polski.
- Wojciech Chmielarz - autor kryminałów z cyklu o Jakubie Mortce oraz innych powieści sensacyjnych o tematyce społecznej i politycznej. Jego książki wyróżniają się dynamiczną akcją, wiarygodnymi bohaterami i trafnym portretem współczesnej Polski.
- Katarzyna Puzyńska - autorka kryminałów regionalnych, których fabuła toczy się wokół fikcyjnej wsi Lipowo. - Remigiusz Mróz, którego autor nie trzeba specjalnie przedstawiać. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to prawdziwy fenomen ostatnich kilka lat. Pisze bardzo dużo, a niemal każda nowa książka Mroza zdobywa ogromną popularność. Sprawdź jego najnowszą powieść: Langer - Remigiusz Mróz.

Dlaczego warto czytać kryminały?

I tak dotarliśmy do ostatniego punktu, a mianowicie, dlaczego warto czytać kryminały? Powodów do tego możemy wskazań co najmniej kilka. Po pierwsze, są to książki, które dostarczają nam rozrywki. Czytając kryminały, możemy oderwać się od codziennych problemów i przenieść się w inny świat. Po drugie, kryminały rozwijają naszą inteligencję i spostrzegawczość. Czytając je, musimy myśleć logicznie, analizować fakty, szukać wskazówek i rozwiązywać zagadki. I po trzecie, dobry kryminał poszerza naszą wiedzę i horyzonty. Ich lektura sprawia, że możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat różnych krajów, kultur, epok czy zjawisk społecznych.

Podsumowanie

Kryminały to gatunek literacki, który nie bez powodu ma miliony zwolenników. Każdego roku do księgarń trafiają dziesiątki nowych tytułów autorów z całego świata. Jeśli kochasz kryminały, ale nie chcesz wydawać fortuny na wciąż nowe tytułu, rozwiązaniem są biblioteki oraz portale z używanymi książkami, na których można dostać wiele tytułów nawet za 30% ich pierwotnej ceny. Mamy nadzieję, że powyższy tekst zachęci dotychczas nie przekonanych do sięgnięcia po kryminał podczas trwających wakacji.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl