TworzymyGłos Regionu

reklama

Chciała sprzedać kurtkę, straciła 3 tys. zł. Nastolatka ma nauczkę do końca życia

Piątek, 12 kwietnia 2024 o 11:11, aktualizacja Piątek, 12 kwietnia 2024 o 11:44, autor: 2
Chciała sprzedać kurtkę, straciła 3 tys. zł. Nastolatka ma nauczkę do końca życia

19-letnia mieszkanka powiatu wschowskiego doświadczyła bolesnej lekcji na temat bezpieczeństwa w sieci. Chcąc sprzedać kurtkę przez internet, nie tylko nie zarobiła, ale straciła 3 tysiące złotych. Jak doszło do tego zdarzenia? Wszystko zaczęło się od niewinnego ogłoszenia na jednym z popularnych portali społecznościowych, które szybko przekształciło się w pułapkę.

Bolesne skutki oszustwa na portalu społecznościowym

Po zamieszczeniu ogłoszenia, zainteresowany "kupujący" skontaktował się z oferentką. Niestety, w toku transakcji, 19-latka otrzymała e-mail z linkiem do rzekomego potwierdzenia płatności. Po kliknięciu w link i zalogowaniu się na fałszywej stronie bankowej, jej konto bankowe zostało szybko opróżnione.

Jak działają oszuści?

Oszuści zazwyczaj proszą o kliknięcie w link, który prowadzi do zmanipulowanej strony internetowej. Tam, ofiary są proszone o zalogowanie się, co daje przestępcom dostęp do ich danych bankowych. Maja Piwowarska, nadkomisarz policji, ostrzega: "Uważajmy na próby kontaktu poza właściwym portalem, szczególnie z wykorzystaniem komunikatorów. Nie klikamy w żadne linki do rzekomej płatności ani instrukcje przesłane przez nieznane nam osoby. Nie logujmy się na stronach do rzekomych płatności czy 'otrzymania pieniędzy'. Nie należy podawać numeru CVV umieszczonego z tyłu karty kredytowej ani jej danych."

Jak uchronić się przed podobnym oszustwem?

Aby uniknąć podobnych sytuacji, warto stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci:

  • Zawsze potwierdzaj tożsamość kupującego lub sprzedającego poprzez bezpieczne kanały komunikacji.
  • Nie przekazuj nikomu swoich danych bankowych, szczególnie w odpowiedzi na e-maile lub wiadomości, których autentyczność budzi wątpliwości.
  • Korzystaj z bezpiecznych metod płatności, takich jak za pobraniem lub poprzez renomowane serwisy płatnicze.

Te proste kroki mogą ochronić przed wieloma próbami oszustwa i pomogą zachować bezpieczeństwo finansowe w coraz bardziej cyfrowym świecie.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Grab
12.04.2024 21:55

Czy ludzie już wcale nie myślą? Jak można dać tak się nabrać? Ludzie, nie szkoda wam kasy?

avatar
~Łabałbał
13.04.2024 17:32

Metoda na kurtałe.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl