TworzymyGłos Regionu

reklama

80-lecie powrotu ziemi wschowskiej do Polski. MZW zaprasza na panel dyskusyjny pt. „Inna Ziemia Odzyskana”

Środa, 26 lutego 2025 o 11:51, aktualizacja Środa, 05 marca 2025 o 14:08, autor:
80-lecie powrotu ziemi wschowskiej do Polski. MZW zaprasza na panel dyskusyjny pt. „Inna Ziemia Odzyskana”

Choć minęło już 80 lat od momentu, gdy Wschowa ponownie znalazła się w granicach Polski, jej historia wciąż rodzi pytania. Czy można ją traktować tak samo jak inne tzw. Ziemie Odzyskane? Jakie miejsce zajmuje w narodowej pamięci? Na te i inne kwestie odpowiedzą historycy oraz archiwiści podczas debaty „Inna Ziemia Odzyskana”, organizowanej przez Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Nie wszystkie Ziemie Odzyskane są takie same

W 1945 roku do Polski włączono obszary o łącznej powierzchni blisko jednej trzeciej dzisiejszego terytorium kraju. Jednak ich dzieje są różnorodne – od Pomorza Zachodniego, które tylko przez krótki okres w średniowieczu miało związek z Polską, po ziemię wschowską, od wieków ściśle związaną z państwem Piastów.

Historia Wschowy i jej okolic znacząco różni się od losów innych terenów uznawanych za „odzyskane”. Miasto przez stulecia pozostawało częścią Polski – z krótkim epizodem przynależności do księstwa głogowskiego, które samo powstało w wyniku rozbicia dzielnicowego. Dopiero zabory na ponad 150 lat oderwały je od Rzeczypospolitej. Właśnie ta odmienność stanowi punkt wyjścia do refleksji nad jej tożsamością historyczną.

ZOBACZ: 1 lutego 1945. Dzień, w którym Wschowa wróciła do Polski

Inna Ziemia Odzyskana. Historia ziemi wschowskiej

Panel „Inna Ziemia Odzyskana” będzie próbą odpowiedzi na pytanie, jak powinniśmy patrzeć na Wschowę i jej miejsce w historii Polski. Wśród prelegentów znajdą się:

  • Prof. Marceli Tureczek (Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego),
  • Dr Damian Małecki (dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej),
  • Barbara Ratajewska (była pracowniczka Archiwum Państwowego w Lesznie),
  • Bartosz Tietz (kierownik Działu Merytorycznego Muzeum Ziemi Wschowskiej).

- Podkreślenie w tytule faktu, iż Wschowa znajdowała się 150 lat pod zaborami, jest pewnego rodzaju prowokacją, swoistym punktem zaczepienia do dyskusji, która ma na celu przedstawienie szeregu punktów widzenia, poczynając od czysto naukowej perspektywy historycznej, kończąc na bardziej osobistej - zaznaczają organizatorzy.

Ziemie Odzyskane w plakacie

Dyskusji będzie towarzyszył wernisaż wystawy „Ziemie Odzyskane w plakacie” przygotowanej przez Muzeum Niepodległości. Przedstawione materiały pokażą, jak temat powrotu tych ziem do Polski kształtował się w propagandzie różnych okresów.

Kiedy i gdzie?

11 marca 2025 r.
Godz. 17:00
Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Farny 3

Po wstępnej części rozmowy panelistów organizatorzy przewidzieli otwartą część, w której każdy uczestnik będzie mógł zabrać głos.

Źródło: MZW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl