TworzymyGłos Regionu

reklama

80. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej. Gośniowska-Kola: Chcemy nasze relacje budować w oparciu o prawdę

Czwartek, 29 lutego 2024 o 09:31, aktualizacja Czwartek, 29 lutego 2024 o 12:10, autor: 11
80. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej. Gośniowska-Kola: Chcemy nasze relacje budować w oparciu o prawdę

W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej, której 80. rocznica przypada na 28 lutego 2024 roku. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja ze Wschowy, na czele z prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Małgorzatą Gośniowską-Kolą. Rozpoczęcie obchodów miało miejsce podczas mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a następnie złożono wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Małgorzata Gośniowska-Kola: Pamiętamy!

W swoim przemówieniu Małgorzata Gośniowska-Kola podkreśliła wagę pamięci oraz apelowała o ekshumacje i godne pochówki ofiar. "Te 160 osób rozrzucone po całym świecie, zawsze mówiło do swoich dzieci "pamiętajcie, żeby zmówić Ojcze Nasz, pamiętajcie o tym skąd pochodziliście". [...] dzisiaj po 80 latach, od kiedy została zgładzona Polska wieś, przychodzimy i powtarzamy: pamiętamy. W tym miejscu chcę zaapelować do strony ukraińskiej - chcemy nasze relacje budować w oparciu o prawdę. My przez te 80 lat wciąż czekamy na ekshumacje oraz godne pochówki. Chcę zapewnić, że od momentu kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wszyscy stanęliśmy z otwartym sercem, bo tak nas wychowano, tak nam nakazuje chrześcijaństwo, nasza wiara, nasz patriotyzm  - mówiła, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka.

Uroczystości zgromadziły liczne grono potomków ofiar, przyjaciół oraz osób związanych z Hutą Pieniacką, a także z Wołyniem i Kresami II Rzeczypospolitej. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele różnych pokoleń - dzieci, wnukowie i prawnukowie tych, którzy ocaleli.

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej

28 lutego 1944 roku Huta Pieniacka stała się miejscem jednej z najokrutniejszych zbrodni na ludności polskiej podczas II wojny światowej. Do pacyfikacji wsi przyczynili się ochotnicy ukraińscy z 14 Dywizji SS „Galizien”, wspomagani przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińskich nacjonalistów. W wyniku zbrodni życie straciło około 850 osób, a przeżyło zaledwie około 160.

Zobacz: Wschowa pamięta o zbrodni w Hucie Pieniackiej. Uroczystości w 80. rocznicę tragedii

Źródło/foto: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Wideo: Krystyna Pruchniewska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~Historia ....
29.02.2024 10:08

A prawda rzeczywista? .... co roku te same teksty i apele . Jak widać temat tylko żyje w tych dniach raz w roku i co dalej /. A pamiętamy co było w tym temacie na Ukrainie prze wojną Rosja - Ukraina --- ostre napięcie Polska, a Ukraina !. Temat wstydliwy na dzień dzisiejszy .....!. I tak w kółko ...!. Jednorazowe pokazówki - raz w roku !.

avatar
~Joanna
29.02.2024 11:20

Oho. Pani się uaktywniła. Jak dostała baty od Mejzy, była cisza. Idą wybory samorządowe, trzeba flagą pomachać. Niestety czeków papierowych już nie można przekazywać.

avatar
~DO p.( Joanna)
29.02.2024 11:54

I Pani się dziwi ....?, ponad 8 lat propagandy obłudy i prowizorki, nic tylko ustawki, rekonstrukcje, a w tle czeki papierowe - to im miało wystarczyć na lata. Aż tu przyszedł 15.10 Dobrej Narodowej Zmiany i powiedziała Ostateczne NIE - NIE pisowi i tej obłudzie, a w tle totalne Uwłaszczenie sie Na Mieniu Publicznym i ten ich spadochroniarz Mejza !. Co za Wstyd na cały KRAJ !!!!. To już im zostanie na lata i ci ich tzw. emeryci mundurowi promowani w poprzedniej kampanii gdzie się tylko dało z ta rekonstrukcją w tle !!!!. Nigdy tych ludzi w naszych lokalnych władzach !!!. Postawmy na młodych !!!.

avatar
~WOŁYŃ ZDRADZONY
29.02.2024 12:43

PiS miało 8 lat na załatwienie kwestii Rzezi Wołyńskiej, Mordów w Małopolsce Zachodniej, mordów SS Galizien, i nie zrobiło nic poza "krzyżem" Prezydenta A. Dudy i jego pohukiwaniem na śp. ks. Isakowicza Zaleskiego. Słudzy Ukrainy...

avatar
~Autor
29.02.2024 20:28

Zobaczymy co tuskie zrobią

avatar
~Wołyń zdradzony
29.02.2024 23:06

Obawiam się, że tyle samo.

avatar
~Pożal się Boże -(Autor)
01.03.2024 08:15

Nawet w tym momencie - w tej chwili twój zryty mózg 8 letnią szczujnią wciska nam tu Pana Tuska !. Czy w trakcie posiłków dziennych również " przegryzasz Panem Tuskiem" ?. Jak widać jesteś przykładem tego żałosnego trolla pixxi !.

avatar
~Polak
29.02.2024 13:49

Widać ze zdjęć że ta rocznica jest ważna dla Polaków. Oprawa komapnii reprezentacyjnej i orkiestry WP, Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie i obecność znakomitych gości z całej sceny politycznej pokazuje że to ważne święto w skali państwa . Niestety , komentujący po tekstem pokazali swój poziom. Żałosne że czytelnicy portalu nie potrafią nawet uszanować pomordowanych Polaków.

avatar
~elwl
29.02.2024 18:57

Pomordowanym w Rzezi Wołyńskiej - Wieczne odpoczywanie racz IM dać PANIE

avatar
~Ewa
29.02.2024 21:37

Kobieto! Bój się Boga! Ty? O jakiej prawdzie Ty mówisz?!?

avatar
~Potwierdzam***
01.03.2024 08:10

Potwierdzam słowa Pani ( Ewy) ; ..." Kobieto! Bój się Boga !......", dodam od siebie Bój się Boga i Nas Wszystkich przy Urnie Wyborczej....***. Pytanie ; na czym przez te osiem ostatnich lat polegała ta " pani pamięć i pani partii " ?. Czy tylko na fotografowaniu się raz w roku przy okazji rocznicy i powtarzaniu tych samych sów ???. Podobnie i W Naszej Wschowie !. A jakoś nie przeszkadzało pani i pani partii wystawić na listach wyborczych "Pożal się Boże" Mejzy !!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl