80. rocznica rzezi wołyńskiej
Rzeź wołyńska była jednym z najbardziej brutalnych aktów ludobójstwa w historii Polski. To zbiorowe mordy dokonywane przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności cywilnej w latach 1943-1945. Bezbronni Polacy, w tym kobiety, dzieci i starcy, padali ofiarą bestialskich ataków. Wydarzenia te miały miejsce głównie na Wołyniu, ale obejmowały również inne tereny zamieszkiwane przez polską mniejszość narodową.
Obchody we Wschowie
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa uroczystości odbędą się również we Wschowie. Msza święta rozpocznie się o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie. Po jej zakończeniu, delegacje złożą wieńce przy pomniku znajdującym się na Zielonym Rynku we Wschowie.
Starosta Wschowski Andrzej Bielawski zaprasza mieszkańców, a także sztandary szkół oraz instytucji rządowych i pozarządowych, a zwłaszcza stowarzyszenia związane z kresami do wspólnego uczczenia pamięci ofiar
Pomnik Kresowian na Zielonym Rynku we Wschowie
Pomnik Kresowian na Zielonym Rynku we Wschowie stanowi ważne miejsce upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. Składa się z pięciu płyt pamiątkowych, na których wyryte są ważne informacje dotyczące tych tragicznych wydarzeń.
Główna płyta pomnika zawiera myśl Zbigniewa Herberta: "Naród, który traci pamięć, traci sumienie". Kolejna tablica na pomniku odnosi się do pierwszego zbiorowego ludobójstwa, które miało miejsce 9 lutego 1943 roku w Kolonii Parośla na Wołyniu.
Na pozostałych trzech tablicach znajdują się nazwy miejscowości związanych z wydarzeniami z historii naszego kraju. To miejsca, które na zawsze zostaną zapamiętane jako świadectwo tragedii i cierpienia, jakie przeszli nasi rodacy.