TworzymyGłos Regionu

reklama

80. rocznica rzezi wołyńskiej - obchody we Wschowie (ZAPOWIEDŹ)

Poniedziałek, 10 lipca 2023 o 09:30, autor: 5
80. rocznica rzezi wołyńskiej - obchody we Wschowie (ZAPOWIEDŹ)

W Polsce, 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, które zostało dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, która wstrząsnęła naszym krajem i pozostawiła trwałe piętno w historii Polski. Wschowskie obchody rozpoczną się o godz. 12:00 mszą św. w Farze, następnie delegacje złożą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Kresowian.

80. rocznica rzezi wołyńskiej

Rzeź wołyńska była jednym z najbardziej brutalnych aktów ludobójstwa w historii Polski. To zbiorowe mordy dokonywane przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności cywilnej w latach 1943-1945. Bezbronni Polacy, w tym kobiety, dzieci i starcy, padali ofiarą bestialskich ataków. Wydarzenia te miały miejsce głównie na Wołyniu, ale obejmowały również inne tereny zamieszkiwane przez polską mniejszość narodową.

Obchody we Wschowie

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa uroczystości odbędą się również we Wschowie. Msza święta rozpocznie się o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie. Po jej zakończeniu, delegacje złożą wieńce przy pomniku znajdującym się na Zielonym Rynku we Wschowie.

Starosta Wschowski Andrzej Bielawski zaprasza mieszkańców, a także sztandary szkół oraz instytucji rządowych i pozarządowych, a zwłaszcza stowarzyszenia związane z kresami do wspólnego uczczenia pamięci ofiar

Pomnik Kresowian na Zielonym Rynku we Wschowie

Pomnik Kresowian na Zielonym Rynku we Wschowie stanowi ważne miejsce upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. Składa się z pięciu płyt pamiątkowych, na których wyryte są ważne informacje dotyczące tych tragicznych wydarzeń.

Główna płyta pomnika zawiera myśl Zbigniewa Herberta: "Naród, który traci pamięć, traci sumienie". Kolejna tablica na pomniku odnosi się do pierwszego zbiorowego ludobójstwa, które miało miejsce 9 lutego 1943 roku w Kolonii Parośla na Wołyniu. 

Na pozostałych trzech tablicach znajdują się nazwy miejscowości związanych z wydarzeniami z historii naszego kraju. To miejsca, które na zawsze zostaną zapamiętane jako świadectwo tragedii i cierpienia, jakie przeszli nasi rodacy.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Rocznica *
10.07.2023 11:34

Ponad 8 lat obecnej władzy, która tyle w tej sprawie obiecała i co? - I NIC !!!. Ponad 8 lat tylko przechwałki , kwiatki w okresie przed rocznicowym i TYLE z TYCH OBIECYWANEK !!!!. Nawet nieograniczone zabiegi Ks. T. Iskaowicza - Zalewski i jego jawna krytyka obecnego prezydenta i tego rządu nie pomogła w postępach Prawdziwego Przywrócenia Honoru i Pamięci Poległych Naszych Rodaków z rąk morderców z Ukrainy !!!!. Zero przeprosin tylko kwiatki i słowa nic nie znaczące !!!.

avatar
~Urszula Chudak
10.07.2023 13:13

W przedmiotowej sprawie, dzisiaj gościem jednej z ogólnopolskich stacji radiowych o godz. 8.02 był specjalista, historyk po UJ-ocie, profesor doktor habilitowany, Paweł Kowal. Zapraszam do odsłuchania jego bardzo, ale to bardzo wyważonej wypowiedzi. Nie bez znaczenia w tej sytuacji jest to, że obecnie jest on posłem KO, a więc nie partii rządzącej. Mądrość historyczna w tym wypadku bardzo wskazana!

avatar
~Pamiętamy -Będziemy Pamiętać !
10.07.2023 20:38

Rzeź Wołyńska - dzisiaj to totalna klęska dyplomatyczna obecnej władzy - czy to prezydenckiej czy rządu pis+!!!. Rządzą ponad 8 lat i NICX - NIC w tej sprawie nie zrobili - to prawie tak samo jak ze samolotem katastrofy Smoleńskiej - !!!!. A tyle było butnych zapowiedzi tej partii w każdych ich kampaniach wyborczych - I CO ?- I NIC z tego nie wynika - w dalszym ciągu brak fraku samolotu i brak ekshumacji zamordowanych ROSAKÓW !!!!, ZERO przeprosin tej obecnej władzy w Ukrainie mimo milionowych pomocy ze strony Polski dla ich uchodźców !!!!!.

avatar
~"""Polaczka..."""
11.07.2023 06:46

To jedno z określeń na Wołyniu o tych co kontynuują pamięć o " Rzezi na Wołyniu" <> Obecnie odnotowaliśmy totalną klęskę nie tylko dyplomatyczną ale i moralną Polskiej władzy w sprawie braku ekshumacji Naszych Rodaków zamordowanych na Wołyniu !. ( 80 Rocznica) .

avatar
~FWS
11.07.2023 08:19

Jeszcze troche i Duda będzie przepraszał ukaraińców za to...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl