TworzymyGłos Regionu

reklama

65 lat działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Przyczynie Górnej (FOTO)

Środa, 06 września 2023 o 11:16, aktualizacja Środa, 06 września 2023 o 11:39, autor: 5
65 lat działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Przyczynie Górnej (FOTO)

W sali wiejskiej w Przyczynie Górnej odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 65-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak, Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Przewodnicząca Rady Powiatu Wschowskiego Jolanta Denesiuk oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschwoie Hanna Knaflewska-Walkowiak. Spotkanie prowadziła Jolanta Skorupińska, która zarządza Kołem od ponad 10 lat.

Zarys historyczny

Wczesne lata

Koło Gospodyń Wiejskich w Przyczynie Górnej założono 12 grudnia 1958 roku, ale brakuje szczegółowych informacji na temat jego początkowej działalności. Pierwsze zapisy w kronikach pojawiają się w 1966 roku. Pierwszą znaną przewodniczącą była Zofia Miksza Szemerej, która funkcję tę pełniła od 1966 do 1969 roku. Jej następczynią była Danuta Litorowicz (1969-1973).

Era Katarzyny Fijałkowskiej

Od grudnia 1973 roku do 2012 roku przewodniczącą Koła była Katarzyna Fijałkowska. W jej kadencji, Koło brało udział w wielu inicjatywach społecznych i kulturalnych, w tym organizacji dożynek i przygotowaniu wieńców dożynkowych.

Długoletni zarząd

Długoletnimi członkiniami zarządu były Michalina Borodziewicz (sekretarz), Jolanta Skorupińska (skarbnik), i Stanisława Karbowska.

Opiekunowie i Afiliacje

Przez lata Koło było afiliowane przy różnych organizacjach rolniczych. Wśród opiekunów znaleźli się Józef Grzegorczyk, Bogdan Litorowicz, Paweł Grys, Dionizy Nowak i Czesław Śladewski.

Szeroki zakres działalności

Społeczne i kulturalne inicjatywy

Od lat 70., Koło było aktywne społecznie, organizując m.in. dziecińce dla dzieci na czas żniw, Dzień Dziecka oraz różne uroczystości okolicznościowe. W tym okresie, pod przewodnictwem Danuty Litorowicz, rozpoczęła się inicjatywa rozprowadzania piskląt drobiu domowego.

Edukacyjne kursy

W okresie współpracy z panią Haliną Herkt, specjalistką ds. gospodarstwa domowego, odbywały się różne kursy kulinarne i ogrodnicze. Te działania wspierane były przez lokalne instytucje, w tym Urząd Gminy, Mleczarnię i Bank Spółdzielczy.

Wyróżnienia i nagrody

Koło zdobyło wiele wyróżnień, w tym nagrodę w konkursie "Więcej warzyw, owoców i kwiatów" w 1971 roku. W 1977 roku zajęło III miejsce w konkursie "Najpiękniejsza Wieś w Województwie Leszczyńskim".

Obecna działalność

KGW Przyczyna Górna przewodzi od ponad 10 lat Jolanta Skorupińska. Członkinie Koła spotykają się przy różnych okazjach, takich jak Opłatek, Dzień Matki czy Andrzejki. Spotkania te organizowane są również przez sołtysa wsi Ryszarda Grysa wraz z Radą Sołecką. 


Źródło: przyczynagorna.eu, Burmistrz MiG Wschowa Konrad Antkowiak

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~zza winkla
06.09.2023 13:44

I usiedli koło siebie ? Ale wygrają kobiety i Ci co mają już tego dość .

avatar
~do kom.powyżej
06.09.2023 18:39

Owszem usiedli obok siebie ale mowa ciała mówi wszystko o ich relacjach.

avatar
~TUPET plus!
06.09.2023 18:16

Jak to możliwe, że ŚWIĘTO KOBIET - a w pierwszym rzędzie ( jak na tych piknikach plus) siadają zawsze tzw. vippy ???. Czy to może świadczyć o ich braku kultury do Tych Pań ???, czy to jest zbytnia uległość Pań Organizatorek wobec tzw. vippów ???. Jedno jest pewne To jest święto Tych Pań i One tu są Najważniejsze , a nie ta garstka vippów ( a zwłaszcza tych ze starostwa) !!!. Nasze Gratulacje, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności Dla Pań , bowiem to One W tych wyborach - Jesień 2023 - są najważniejsze !!!!. To One wygrają te Wybory i obalą tą obłudną - cyniczną władzę pis plus !!!!. I żadne umizgi z ich strony wobec Naszych Polskich Kobiet tu już im nie pomogą !!!!. Pamiętamy tą poniewierkę na ulicach, to pałowanie , to gazowanie , to poniżanie ,,,,itd, A teraz oni na swoich listach wyborczych wystawiają emeryta mundurowego, Bąkiewicza, Kukiza, Mejzę ...... to jet ten ich szacunek wobec Polskich Kobiet !!!!!!

avatar
~Wschowianka
06.09.2023 19:56

Brawo panie,nikt nie powinien mówić Wam kogo macie zapraszać i jak się bawić, życzę dużo radości i miłych spotkań, pozdrawiam ?

avatar
~tdomagala829@gmail.com
06.09.2023 19:53

Przepiękne

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl