TworzymyGłos Regionu

reklama

600 lat historii Dębowej Łęki. Dr Anna Naplocha w rozmowie z Krzysztofem Rękosiem

Piątek, 29 marca 2024 o 12:22, aktualizacja Piątek, 29 marca 2024 o 12:48, autor: 3
600 lat historii Dębowej Łęki. Dr Anna Naplocha w rozmowie z Krzysztofem Rękosiem

Dębowa Łęka obchodzi w tym roku 600-lecie swojego istnienia. Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają 1424 roku, kiedy to tereny te były jeszcze średniowiecznym karczowiskiem. Dziś, z okazji rocznicy, dr Anna Naplocha z Uniwersytetu Zielonogórskiego, przedstawia wyniki swoich badań nad historią wsi, rzucając światło na jej bogate dziedzictwo. Rozmowę przeprowadził Krzysztof Rękoś, sołtys Dębowej Łęki.

Kluczowe momenty w historii Dębowej Łęki

Artykuł dr Naplochy, opublikowany w "Studiach Zachodnich", koncentruje się na kluczowych wydarzeniach, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Wśród nich znajduje się bitwa z 1706 roku, która odbyła się w czasie Wielkiej Wojny Północnej, oraz tzw. wypad na Wschowę z 1939 roku. Te i inne wydarzenia zaznaczyły Dębową Łękę na mapie ważnych miejsc historycznych regionu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Dziedzictwo Dębowej Łęki

Mimo swojej niewielkiej skali, Dębowa Łęka może pochwalić się cennym dziedzictwem. Kościół parafialny, zbudowany w stylu gotyckim, ceglane budowle oraz barokowe wyposażenie wnętrz to tylko część bogactwa, które przetrwało wieki. Ponadto, wieś posiada renesansowy nagrobek oraz drewnianą dzwonnicę z 1793 roku, pełniącą jednocześnie funkcję bramy.

Z pracą dr Anny Naplochy można zapoznać się w artykule zatytułowanym: Historia Dębowej Łęki. Dr Naplocha: „To jedyny artykuł, w którym przedstawiono tak szeroki przekrój dziejów”.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Mieszkanka Dębowej Łęki
30.03.2024 12:16

Świetny wywiad. Dobrze się słuchało. Miło dowiedzieć się czegoś więcej o naszej wsi. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie Panią Annę i Pana Krzysztofa.

avatar
~Bolec
30.03.2024 18:22

Jak świetnie każdy przed wyborami opowiada i się udziela nigdy przedtem nikogo nie widziałem a teraz wszyscy wszędzie ?

avatar
~Danuta
05.04.2024 20:00

Gratulacje dla pani Anny za ciekawy dogłębny artykuł historyczny dotyczący Dębowej Łęki i późniejsze wyjaśnienia w rozmowie z soltysem .Bardzo zajmująca i wciągająca opowieść o historycznych czasach!!Jako mieszkanka Dębowej Łęki jestem dumna że pani doktor wywodzi się z naszej wsi i wraca do korzeni.A co do terminu tej publikacji to myślę że naukowcy żyją w świecie ,w którym polityka nie jest priorytetem i nie mają świadomości że jakiś ich dorobek można wykorzystać politycznie pozdrawiam panią Anię i dziękuję za udostępnioną dodatkową wiedzę o naszej miejscowosci

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl