Czym jest polipropylen?
Polipropylen to bezbarwne i bezzapachowe tworzywo oznaczane symbolem PP i numerem 5. Po podgrzaniu do wysokiej temperatury można je dowolnie kształtować. Do formowania opakowań z PP do żywności wykorzystuje się zaawansowane technologicznie wtryskiwarki i termoformierki. Polipropylen stosowany jest nie tylko w branży spożywczej, ale także motoryzacyjnej, zabawkarskiej, medycznej czy meblowej. Dzięki dużej odporności na działanie kwasów, soli, zasad oraz wilgoci jest jednym z najchętniej wykorzystywanych tworzyw sztucznych w przemyśle.
5 zastosowań opakowań z PP
1. Pojemniki do lodów
Lody należą do grupy żywności, która łatwo się psuje i wymaga specjalnych warunków przechowywania. Pojemniki wykonane z granulatu polipropylenowego, które powstają w procesie wtryskiwania, zabezpieczają lody przed rozmrożeniem oraz działaniem innych szkodliwych czynników. Opakowania PP do żywności są odporne na działanie niskich temperatur, można więc bezpiecznie przechowywać w nich artykuły spożywcze poddane procesowi zamrażania.
2. Wiadra plastikowe
Z polipropylenu powstają także wiadra wykorzystywane m.in. do transportu i przechowywania artykułów spożywczych (ryb, przetworów owocowych i warzywnych, produktów mlecznych), a także chemii gospodarczej, budowlanej czy ogrodniczej. Wiadra wykonane z plastiku charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością.
3. Opakowania do wyrobów mleczarskich
Jeśli przyjrzysz się uważniej kubeczkowi po jogurcie, prawdopodobnie zauważysz na nim symbol PP. W opakowaniach PP do żywności sprzedawane są wyroby mleczarskie takie jak sery, jogurty, napoje mleczne czy śmietanki. Pojemniki z polipropylenu są lekkie, ale wytrzymałe – dzięki temu zabezpieczają łatwo psującą się żywność w trakcie transportu. Producenci opakowań polipropylenowych oferują innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają klientom przechowywanie i korzystanie z produktu.
4. Opakowania dla cateringu
Z opakowań polipropylenowych korzysta również branża cateringowa. Jednorazowe pojemniki szczelnie zamknięte za pomocą zgrzewarki pozwalają bezpiecznie dostarczyć żywność do klientów. Zaletą plastikowych opakowań PP do żywności jest możliwość ich przetworzenia i ponownego wykorzystania.
5. Opakowania leków
Polipropylen to materiał chętnie wykorzystywany także w branży farmaceutycznej. Z tworzywa sztucznego powstają m.in. butelki na leki w postaci płynnej (mieszanki, krople, roztwory), nakrętki czy pudełka na maści (kremy czy pasty).