ArcelorMittal (Luksemburg)
Firma ArcelorMittal, która główną siedzibę ma w Luksemburgu i działa również w ponad 60 innych krajach jest zdecydowanym liderem zarówno europejskim jak i światowym. Produkcja tej firmy stanowi około 10% całego wytwórstwa światowego, co przyniosło im w 2019 zawrotną sumę przychodu ponad 70 miliardów dolarów produkując 97 milionów ton stali. ArcelorMittal dostarcza stal branżom związanym ze sprzętem AGD, opakowaniami, motoryzacją i budownictwem. Ciekawostką jest również, że ArcelorMittal w 2019 było na 120 miejscu rankingu największych korporacji światowych Fortune Global, a aktywa przedsiębiorstwa ogółem to prawie 88 miliardów dolarów. Firma zatrudnia obecnie blisko 200 000 pracowników i posiada zakłady w Brazylii, Belgii, na Ukrainie, w Kazachstanie, Czechach, Polsce, Meksyku, Rumunii, Algierii, Kanadzie, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.
ThyssenKrupp (Niemcy)
Na drugim miejscu w rankingu europejskim i trzydziestym piątym w światowym znajduje się niemiecka firma ThyssenKrupp, która w 2019 roku mogła się poszczycić wytworzeniem 12,3 miliona ton stali. Zatrudnia 159.000 pracowników i działa na świecie w trzech branżach biznesowych: produkcji stali, dóbr kapitałowych i w usługach. Dział zajmujący się wytwarzaniem stali koncentruje się głównie na stali węglowej oraz stali nierdzewnej, podczas gdy sektor dóbr kapitałowych składa się z trzech segmentów: produkcji dźwigów, sektora motoryzacyjnego (części, zamienniki, moduły) oraz wydziału technologii (obrabiarki, łożyska wielkośrednicowe, drzwi przemysłowe). Sektor usługowy zajmuje się dostarczaniem materiałów zamawianych na wymiar, usługami środowiskowymi, inżynierią mechaniczną oraz zakładaniem rusztowań.
Posco
Posco ma główną siedzibę w Korei Północnej i na rynku stali działa od 1968 roku. Rozwój firmy w kolejnych dekadach doprowadził do powstania zarządzanej przez tę firmę grupy kapitałowej POSCO. W jej skład wchodzi kilkadziesiąt przedsiębiorstw na całym świecie, o różnych profilach działalności. W Europie, firma ta ma swoje oddziały w Polsce, Włoszech, Turcji i na Słowacji. W 2019 mogła pochwalić się ponad 43 milionami ton wyprodukowanej stali. Wykorzystywana była ona głównie do wytwarzania wyrobów płaskich, wyrobów długich, blachy i drutów.
Metinvest Holding (Ukraina)
Metinvest Holding powstał w 2006 roku. Jest to grupa górniczo-hutnicza, obejmująca firmy na Ukrainie (siedziba główna), w Europie oraz w USA. Posiada sieć dystrybucji na całym świecie. Przedsiębiorstwo to zajmuje się zarówno wydobyciem surowców, produkcją stali, ale także dystrybucją i sprzedażą gotowych wyrobów. Metinvest jest największą prywatną firmą Ukrainy, zajmującą trzynaste miejsce wśród największych przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej wg wyników z 2015 r. Jest też największym na Ukrainie i jednym z największych w WNP producentów surowców rud żelaza i stali. Metinvest znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych firm stalowych na świecie według World Steel Association. Zdolności produkcyjne Metinvestu w zakresie wytwarzania stali surowej wynoszą 15 milionów ton rocznie. W 2019 roku firma mogła się poszczycić 7,6 milionami ton wyprodukowanej stali. Metinvest sprzedaje do 96 krajów, a swoje przedstawicielstwa ma aż w 43 państwach.
Nippon Steel
Jest to firma z Japonii, w której łączna produkcja stali w 2019 wyniosła 51,7 mln ton. W Europie ma bazy w Szwecji i Wielkiej Brytanii. Ich flagowe produkty to: blachy stalowe, materiały na pręty i walcówki (SteeLinC®), stal konstrukcyjna, rury i przewody rurowe, części kolejowe, samochodowe, maszynowe oraz stal nierdzewna. Branże korzystające z jej produktów to: budownictwo, motoryzacja, inżynieria lądowa, energetyka, zasoby naturalne a także kolejnictwo.