TworzymyGłos Regionu

reklama

40 kilometrów nocą. W ciszy i samotności. Ekstremalna Droga Krzyżowa już 11 kwietnia

Poniedziałek, 07 kwietnia 2025 o 16:10, aktualizacja Poniedziałek, 07 kwietnia 2025 o 16:18, autor:
40 kilometrów nocą. W ciszy i samotności. Ekstremalna Droga Krzyżowa już 11 kwietnia

Ponad 40 kilometrów nocnego marszu w całkowitej ciszy. Bez rozmów, muzyki, pikników. Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się 11 kwietnia. W regionie wyznaczono trzy trasy – dwie zaczynają i kończą się w tych samych miejscowościach: we Wschowie i Sławie, trzecia prowadzi z Osiecznej do Wschowy.

Wschowa. Start i meta w mieście, 47 kilometrów marszu

Trasa we Wschowie rozpocznie się mszą świętą o godzinie 16:00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Stamtąd uczestnicy wyruszą na pętlę liczącą 47 kilometrów. Trasa prowadzi przez Buczynę, Papiernię, Miastko, Górsko, Olejnicę, Osłonin, Wieleń, Brenno, Lgiń i wraca do Wschowy. Zakończenie zaplanowano przy kościele św. Jadwigi Królowej.

– Trasa bardzo bezpieczna, w większości w terenie leśnym. Na drogach publicznych o małym nasileniu ruchu. Prosimy o zachowanie szczególnego bezpieczeństwa na odcinku Wieleń–Brenno – informują organizatorzy, jednocześnie deklarując, że tegoroczną edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej we Wschowie poświęcają szczególnej intencji – wsparciu dla Sylwii Kmin.

Uczestnicy powinni zabrać latarki, ciepłe ubranie, napoje oraz zorganizować sobie powrót we własnym zakresie. Wydarzenie odbywa się nocą i każdy uczestnik bierze w nim udział na własną odpowiedzialność.

ZOBACZ: Droga Krzyżowa ulicami Wschowy (FOTO)

Osieczna–Wschowa. 40 kilometrów w terenie śródpolnym

Druga z tras rozpoczyna się w Osiecznej, przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Uczestnicy wychodzą indywidualnie, bez wspólnego startu. Meta znajduje się we Wschowie, przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Trasa liczy 40 kilometrów i prowadzi przez Jeziorki, Klonówiec, Mórkowo, Krzycko Wielkie, Gołanice, Niechłód, Dębową Łękę i Osową Sień. W większości przebiega drogami śródpolnymi o bardzo małym natężeniu ruchu.

– Prosimy o zachowanie szczególnego bezpieczeństwa przy przekraczaniu drogi krajowej S5 – podkreślają organizatorzy.

Każdy uczestnik musi sam zorganizować dojazd do miejsca startu. Zalecany jest ubiór odblaskowy oraz wyposażenie w latarkę czołową z zapasowymi bateriami.

Sława. Trasa wokół Jeziora Sławskiego

W Sławie Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się mszą świętą o godzinie 18:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła. Po Eucharystii uczestnicy wyruszą w trasę zamkniętą – start i meta znajdują się w tym samym miejscu.

Szlak prowadzi m.in. przez Radzyń, Józefów, Lubiatów, Dąb, Golę, Wróblów, Przybyszów oraz Stare Strącze. Przebiega przez tereny leśne i polne oraz lokalne drogi publiczne o niskim natężeniu ruchu.

– Trasa została oznakowana. Nie będzie żadnego pojazdu asekuracyjnego. Uczestnicy muszą zapewnić sobie możliwość transportu w razie potrzeby – informują sławscy organizatorzy.

Wskazują także na konieczność zaopatrzenia się w odpowiedni ekwipunek, w tym powerbank do telefonu, latarkę czołową i elementy odblaskowe.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Wszystkie trasy odbywają się nocą, w milczeniu. Uczestnicy idą pieszo, nie korzystają z rowerów ani innych środków transportu. Organizatorzy podkreślają, że marsz ma charakter indywidualny i duchowy. Nie jest formą rekreacji ani wydarzeniem sportowym.

– Ekstremalna Droga Krzyżowa to 40 km nocą, samotnie lub w skupieniu. Chodzi o doświadczenie trudów wędrówki. Pieszo, bo chodzi o skupienie, o modlitwę, nie o wyczyn – wyjaśniają ogólnopolscy organizatorzy.

Wydarzenie nie ma charakteru zorganizowanego przemarszu z zabezpieczeniem. Każdy uczestnik bierze udział na własną odpowiedzialność i zobowiązany jest do przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drogach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie trasy.edk.org.pl.

Źródło: EDK

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze

avatar

avatar
~Czytelnik
31.03.2025 12:57

Pojdą ci ktorzy na co dzien chodzic nie mogą

avatar
~DO ( Czytelnik )
03.04.2025 09:09

Zapewne po udanej rehabilitacji za szmal NFZ !.

avatar
~L-4
03.04.2025 09:11

Ciekawe ilu z nich będzie z L-4 ?. Należy to sprawdzić . Hi.... .

avatar
~Robert
31.03.2025 19:19

Jak ktoś dużo nagrzeszył to musi ponieść pokutę

avatar
~Zen
01.04.2025 11:52

Bez profesjonalnego zabezpieczenia nie pójdę: bez karetki pogotowia, bez posiłku regeneracyjnego, bez biura ochrony cywilnej w razie napadu nie radzę. Wszystko za swoje pieniądze i na własną odpowiedzialność to graniczy o proszenie się o kłopoty.

avatar
~Gosc
01.04.2025 15:09

Pytanie jedno. Komu to potrzebne

avatar
~Observer
06.04.2025 18:40

Sama inicjatywa wydaje się nie być pozbawiona sensu. Tylko... kto zapewni chociażby minimalne bezpieczeństwo uczestnikom na trasie tego przemarszu?! Sytuacje mogą być przecież nieprzewidywalne! To nie to samo co piesza pielgrzymka na odpust do Wielenia w porze dziennej, czy do Częstochowy! Organizatorzy od razu zastrzegają, że każdy uczestnik bierze osobiście całkowitą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo... Szczęść Boże wszystkim potencjalnym uczestnikom!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl