Niska cena to niepokojący sygnał
Oryginalne części samochodowe zazwyczaj są dość drogie, oczywiście wiele zależy od tego, co akurat wymieniamy. Przed zakupem nowej części warto rozeznać się na rynku, ile zazwyczaj one kosztują. To da nam dobrą bazę do tego, by zorientować się, czy ktoś nie próbuje nam sprzedać podróbki. Jeśli kupowany produkt byłby kilka razy tańszy, choć sprzedawca obiecuje, że jest oryginalny, domyślimy się, że nas oszukuje. Przykładem mogą być tarcze hamulcowe, które np. powinny kosztować 300 zł, a sprzedawane są za 50 zł. Jest to jasny sygnał, że ktoś nas chce nabić w butelkę.
Kupuj w sprawdzonych miejscach
Na częściach samochodowych bardzo łatwo jest oszukać, ponieważ mało kto jest w stanie odróżnić podróbkę od oryginału. Zrobi to tylko profesjonalny mechanik lub sprzedawca ze sporym doświadczeniem. Z tego powodu powinniśmy unikać kupowania produktów do samochodu z nieznanych i niesprawdzonych źródeł. Szerokim łukiem musimy omijać nieznane nam sklepy internetowe, które nie posiadają opinii lub mają sporo negatywnych. Szczególną uwagę zwróćmy również na portale aukcyjne i lokalne ogłoszeniowe. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy na nich oszukani. Gdzie więc kupować części do auta? Przede wszystkim wybierajmy sklepy motoryzacyjne stacjonarne i on-line posiadające wielu, powracających klientów. Przykładem może być Motochemia.pl - sklep internetowy z częściami samochodowymi, posiadający również punkty stacjonarne.
Zamienniki vs. podróbki
Musimy jasno rozdzielić dwa pojęcia: zamienników i podróbek. Te pierwsze to oryginalne części samochodowe, tylko nie producenta naszego samochodu, a innego. Z kolei podróbki to produkty imitujące oryginalne części, w takich samych opakowaniach i z logiem firmy, której auto posiadamy. Tych powinniśmy bezwzględnie unikać. Niestety takie produkty nie posiadają odpowiednich atestów, nie są sprawdzane i tak naprawdę nie wiemy, jakiej jakości są. Kupowanie podróbek może doprowadzić do niszczenia innych części samochodowych oraz spowodować niemiłe sytuacje, np. nagłą awarię.
Zamienniki, czyli w pełni legalne, sprawdzane części mniej znanych producentów, mogą być takiej samej jakości jak oryginały, a przy tym kosztować sporo mniej. Jak to jest możliwe? Działa to na podobnej zasadzie jak w przypadku wszelkich innych produktów. Największe, rozpoznawalne marki sporo inwestują w reklamę i rozbudowaną dystrybucję. Koszty takich działań są oczywiście wliczane w ostateczną cenę kupowanej części. Płacimy więc nie tylko za sam produkt, ale i jego ładne opakowanie, reklamę, działania marketingowe czy eleganckie ekspozytory w sklepach. Jeśli chcemy obniżyć koszty remontu samochodu, nie tracąc przy tym znacznie na jakości, powinniśmy wybierać właśnie zamienniki.
Jak rozpoznać oryginalne części?
By rozpoznać oryginalne części samochodowe, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Oprócz wymienionych już miejsca zakupu, ceny produktu, producenta, pozostają nam jeszcze opakowania i wszelkie oznakowania. Przyjrzyjmy się kupowanym pudełkom - czy wyglądają tak, jak powinny (te same kolory, lokalizacje logo, jego kształt, napisy). Potem musimy sprawdzić wybite numery. Niektóre części będą posiadały numery fabryczne, które łatwo da się zweryfikować u producenta. Błotniki, sprzęgła czy inne części powinny posiadać nabitą datę produkcji, numer seryjny i nazwę producenta. Jest to więc najprostsza metoda na sprawdzenie, czy kupowany produkt jest oryginalny. Może okazać się, że zamiast numerów zobaczymy symbole, ale u producenta na pewno znajdziemy informację, co one oznaczają i czy gwarantują, że część nie jest podróbką.