1. Oprocentowanie
2. Prowizja
3. Całkowity koszt kredytu
4. Czas spłaty
Przed rozpoczęciem starań o kredyt należy określić swoje oczekiwania: spodziewaną kwotę kredytu oraz możliwości jej spłaty w skali miesiąca. Następnie warto sprawdzić oferty kilku banków, choćby poprzez skorzystanie z porównywarki takiej jak: https://domkredytowy.pl/kredyt-konsumencki-kalkulator-ranking/.
Oprocentowanie
Oprocentowanie jest najistotniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę. Jego wartość określa sumę marży pobieranej przez bank oraz wskaźnika WIBOR. Niektóre banki oferują klientom możliwość wyboru pomiędzy oprocentowaniem stałym przez cały okres spłaty lub zmiennym wynikającym z wahania stóp procentowych. Decyzja o tym, która wersja jest bardziej opłacalna, podejmowana jest zawsze przez klienta w odniesieniu do jego sytuacji finansowej. Niewątpliwie przełoży się to na wysokość raty. Korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów, takich jak https://domkredytowy.pl/, można sprawdzić różne warianty.
Prowizja
Prowizja to opłata, którą bank pobiera za samo udzielenie kredytu. Możliwości jest kilka: albo jednorazowe jej opłacenie, albo rozłożenie w równych częściach na wszystkie raty. Wysokość prowizji zawsze ustalana jest przez bank autonomicznie. Często klienci - zarówno nowi, jak i wierni - mogą liczyć na oferty promocyjne, dzięki którym prowizji w ogóle nie będzie.
Całkowity koszt kredytu
To bardzo wymowny parametr. Całkowity kosz kredytu jasno sumuje, ile pieniędzy rzeczywiście trafi do banku z powrotem po spłacie pożyczonej kwoty według harmonogramu. Porównując ze sobą oferty poszczególnych banków, dobrze jest zestawić właśnie te wartości.
Czas spłaty
Czas spłaty przekłada się bezpośrednio na to, jak wysoka jest rata. Im ten okres dłuższy, tym niższe comiesięczne zobowiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem liczby rat wzrastają koszty kredytu, dlatego często dobrym rozwiązaniem jest płacenie więcej przez krótszy czas lub zapewnienie sobie możliwości wcześniejszej spłaty.