1. Zaniedbanie materiału dowodowego
Jeśli czeka Cię sprawa z orzekaniem o winie, będziesz potrzebował wszelkich (oczywiście – w pełni legalnych i prawdziwych) materiałów, jakie będą pomocne dla sądu do prawidłowego ocenienia sytuacji. Niestety – często z roztargnienia wynikającego np. z emocji wiążących się z postępowaniem rozwodowym, małżonkowie zapominają np. o:
- zebraniu dowodów (przykładowo – nagrań lub raportów od prywatnego detektywa),
- odpowiednim zabezpieczeniu ich.
Co więcej, zdarzają się sytuacje, że – np. w separacji – kryzys zostaje zażegnany, a przynajmniej tak się wydaje. Wtedy mąż czy żona nierzadko oddaje drugiej stronie dowody wskazujące na jej winę rozkładu pożycia małżeńskiego. Takie sytuacji mogą źle się skończyć. Dlatego niejeden prawnik z Warszawy czy innego miasta zaleca, aby nawet w sytuacji, gdy dojdzie do faktycznej poprawy relacji, trzymać takie dane poza zasięgiem współmałżonka.
2. Pochopna decyzja o rozwodzie bez orzekania o winie
Wiedzeni myślą o tym, by sprawa jak najszybciej się skończyła, małżonkowie chętnie decydują się na to, aby rozwieść się bez orzekania o winie. To często pożądany scenariusz, ale nie zawsze warto się godzić od razu na takie rozwiązanie sytuacji, szczególnie gdy są pewne podstawy, aby współmałżonek był obwinionym. Warto wykorzystać ten argument do wywalczenia określonych ustępstw – począwszy od wyższych alimentów na dziecko po wyprowadzenie się byłego partnera z domu. Gdy się to zaniedbuje, nierzadko dochodzi do sytuacji, w której wiele kwestii pozostaje nieuregulowanych, co może przełożyć się na komfort życia.
3. Nieuregulowanie kwestii związanych z prawami do opieki nad dzieckiem
Sąd – co do zasady – rozstrzyga, z kim będzie mieszkało małoletnie dziecko na stałe, a także jak wygląda kwestia praw drugiego rodzica do kontaktowania się z nim. Na wniosek stron jednak da się pominąć uregulowanie tego obszaru, gdy np. doszły one do porozumienia między sobą.
Niekiedy to się sprawdza, ale należy pamiętać, że to tylko niewiążąca umowa między byłymi małżonkami. Jeśli w związku jedno z nich było nieuczciwe, to może również np. utrudniać kontakt z potomkiem już po rozwiązaniu małżeństwa. W sytuacji, gdy sąd nie orzekł w kwestii stałej opieki czy kontaktów z dzieckiem, dochodzenie praw jako rodzica będzie utrudnione.
To jedynie część błędów
To tylko część rzeczy, jakich nie należy robić podczas spraw o rozwód. Można by wymienić szereg jeszcze innych czynności. Jednak, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego unikać w trakcie procesu, możesz zgłosić się do specjalisty. Prawnik rozwodowy z Warszawy czy innego miasta wie, jak postępować w tym czasie.