TworzymyGłos Regionu

reklama

25-lecie Samorządu Województwa Lubuskiego. Relacjonuje pani Urszuli Chudak

Wtorek, 06 czerwca 2023 o 15:54, autor: 16
25-lecie Samorządu Województwa Lubuskiego. Relacjonuje pani Urszuli Chudak

W przeddzień rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, w sobotę, 3 czerwca 2023 r., Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze było miejscem wyjątkowej uroczystości - Lubuskiego Święta Wolności. Wydarzenie było okazją do świętowania rocznicy 25-lecia samorządu województwa lubuskiego. Ta szczególna uroczystość stała się też okazją do docenienia tych, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju regionu. Zapraszamy do lektury relacji pani Urszuli Chudak, lokalnej działaczki społecznej i współorganizatorki Wschowskiego Kongresu Kobiet.

Relacji pani Urszuli Chudak

Czerwcowa sobota na długo pozostanie w mojej pamięci - uczestniczyłam w bardzo patetycznych obchodach 25-lecia mego województwa. Obchody miały miejsce w przeddzień 34 rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w naszym kraju. Tu się muszę pochwalić, że od chwili uzyskania pełnoletności, nie opuściłam żadnych z nich obojętnie czego i kogo dotyczyły. Jestem przekonana, że wśród czytających te słowa, jest wiele takich osób. Gościem specjalnym  obchodów był profesor Jerzy Stępień. W swoim wystąpieniu o w/w wyborach mówił tak: Naród suwerenie przemówił i bardzo wyraźnie określił kierunki dalszego  rozwoju. Powiedział chcemy normalności, chcemy otwarcia na zachód,  chcemy żyć tak, jak ludzie w krajach cywilizowanych, by praca była doceniana. Koniec cytatu. Jakże to aktualne do dziś!

Bardzo ważną częścią sobotnich obchodów, było uczczenie 25 lat istnienia naszego Województwa Lubuskiego. Z tej okazji można było wysłuchać wspomnień tych, którzy fizycznie się do jego powstania przyczynili. Takich byłych parlamentarzystów, podpisujących tzw. "Umowę paradyską" jak Jolantę Danielak, Czesława Fiedorowicza czy Jana Kochanowskiego. Bezcenne! Wręczono też tytuły 25-lecia Samorządu Województwa Lubuskiego. Jako, że byłam członkiem Kapituły, na ten punkt czekałam najbardziej. Zgłosiłam kilka osób - zwyciężyły dwie - senator Wadim Tyszkiewicz oraz nieżyjąca już gorzowianka, Grażyna Wojciechowska. Senatora Państwo znają - o Grażynie więc słów kilka. Osoba bardzo wyrazista. Ją można było kochać  lub  nienawidzić. Nie można było wobec niej być obojętną. Co roku w  okolicach Dnia Kobiet, cały autobus wschowianek, zapraszała na  Konferencję do Filharmonii Gorzowskiej. Do nas z rewizytą przybywała na Wschowskie Kongresy Kobiet. I tu trudno było Jej nie zauważyć. Nie ma Grażyny, do Gorzowa nie jeździmy, nie zapraszają nas... Nasza noblistka, urodzona w Sulechowie Lubuszanka, Olga Tokarczuk, doczekała się swego saloniku. Podczas otwarcia organizatorzy prosili o przeniesienie tej idei w teren. Jestem pewna, że otwarta na nowe pomysły, dyrektor naszej wschowskiej biblioteki pani Agata Faliszewska, nie da się długo oto prosić.

Urszula Chudak

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (16)

avatar

avatar
~wschowianin
06.06.2023 19:43

Wschowa od 1343 roku jest częścią Wielkopolski a nie jakiegoś wymyślonego na siłę, bez pytania ludzi lubuskiego, które z roku na rok się wyludnia.

avatar
~Piotr Buczek
07.06.2023 06:13

Drogi Wschowianinie. Przypomnę Ci tylko lato roku 1998 i kolejki ludzi ustawiających się w punktach zbiórek podpisów poparcia w sprawie utworzenia tegoż województwa. Mieszkańcy Wschowy wówczas "zagłosowali nogami" za powstaniem tego , jak to nazywasz "sztucznego tworu"

avatar
~Piotr Buczek
07.06.2023 06:18

W 1998 Wschowianie , po 23 latach "pobytu" w Wielkopolsce, gremialnie opowiedzieli się za przynależnością do Ziemi Lubuskiej. Dzis nie ma już chyba większego sensu w podważaniu

avatar
~Piotr Buczek
07.06.2023 06:28

Przepraszam za urywane zdania, ale mój telefon robi ze mną co chce , wysyłając komentaż w najmniej oczekiwanym momencie. Chodzilo mi oywiście o bezcelowość podważania naszej obecności w Woj. Lubuskim. Przypomniałem także o woli mieszkańców Ziemi Wschowskiej w kwestii powołania tegoż i przynależności do tej jednostki administracyjnej naszego mikroregionu.

avatar
~Piotrze Buczek
07.06.2023 21:38

"komentaż" powiadasz - nie przystoi to radnemu...

avatar
~WSCHOWIANIN DO BUCZKA
07.06.2023 15:27

WSCHOWIANIE GŁOSOWALI ZA UTWORZENIEM POWIATU WSCHOWSKIEGO. A PROTESTOWALI "WŁASNYMI NOGAMI" PRZECIW PRZYNALEŻNOŚCI DO POWIATU NOWA SÓL. A ZBIERANIA PODPISU ZA UTWORZENIEM LUBUSKIEGO TO NAWET NAJSTARSI GORALE NIE PAMIĘTAJĄ.

avatar
~Panie Buczek...
07.06.2023 17:02

Co za kit pan nam tu wciskasz panie Buczek od propagandy osiedlowej - podobnie jak pani Chudak , a la o wszystkim i niczym !!!!. Takie wykwity to Wy sobie serwujcie na tych waszych spotkaniach propagandowych i pseudo jubileuszach !!!!. Wschowa jest Wschową a nie jakąś przystawką lubuską !!!!!. """ własnymi nogami '' śmiechu warte !!!!.

avatar
~Piotr Buczek
07.06.2023 17:31

Drogi Wschowianinie. Nie ulega najmniejszej wątpliwości że utworzenie Powiatu Wschowskiego było priorytetem. Niemniej jednak przychylność dla koncepcji powołania 17 województw ( zamiast planowanych 12 ) w tym Lubuskiego jest równie oczywista. Podpisy popierające tę inicjatywwę były zbierane między innymi na Pl. Grunwaldu. Protesty przeciwko włączeniu Wschowy do pow. Nowosolskiego to już inna historia. Powiem tylko że gdyby włączono nas do woj. Wielkopolskiego i znaleźlibyśmy się w pow. Leszczyńskim, to już nidgy nie było by Powiatu Wschowskiego.

avatar
~Brrrrrrr...
08.06.2023 07:05

Klasyczny przykład zmęczenia materiału z tego Radnego PB. Myślał, myślał jak tu zaistnieć w mediach i "palnął" jak to powiadają dinozaury jak " łysy o beton". Brrrrrr ... . Wniosek ; - należy się głęboko zastanowić na totalnej wymianie naszych posłów Wybory 2014 i to od prawa do lwa !!!. My Wschowianie postawmy na ludzi młodych i wykształconych bez metryk partyjnych !!!!. Powiedzmy BASTA tzw. emerytom ich miejsce jest przy wnukach ( jeśli mają ) i przysłowiowym kominku w kapciach z krzyżówką !!!!.

avatar
~WSCHOWIANIN DO BUCZKA
08.06.2023 08:23

Z perspektywy czasu widać, że powiaty to tylko dodatkowa biurokracja i przechowalnia dla swoich partyjnych. Specjaliści od geografii administracyjnej już dawno udowodnili, że w Polsce powinno być 10 dużych regionów i ok. 700 dużych gmina dla sprawnego i funkcjonalnego zarządzania krajem. Rząd Buzka chciał wprowadzić 12 województw ale tow. Kwaśniewski wetował taki podział i ostatecznie wprowadzono 16 województw. Zielona Góra została stolicą województwa za festiwale piosenki sowieckiej.

avatar
~Piotr Buczek
08.06.2023 11:43

Za "komentaż" przepraszam. Zaiste nie przystoi . Co do specjalistów od geografii administracyjnej, to wówczas ( 25 lat temu) mieli oni nieco inne poglądy w tej kwestii. Co do wymiany członków RM, w zasadzie popieram. Jeśli zaś chodzi o moją próbę "zaistnienia" w mediach , to chodziło mi tylko o przypomnienie pewnych faktów dotyczących wydarzeń związanych z tematem powyższego tekstu. Widać nieanonimowe wypowiedzi wywołują emocje . I tyle. Wszystkiego dobrego

avatar
~Ponownie Buczek
08.06.2023 11:50

Słowo "komentaż" zabrzmiało mi tak jakoś z "francuska" ( jak sabotaż). "System" zawiódł, z tąd ten kompromitujący błąd. Jeszcze raz przepraszam.

avatar
~Panie Buczek
08.06.2023 17:53

..kilka razy wypowiadał się Pan sesnow IE..ale nie w tym przypadku...śmierdzi..wschowiańszczyzna w tym przypadku..a nie realiami...i co z tego że mamy powiat...jak dalej jesteśmy tylko w lubuskiem...czyli w d...

avatar
~.i jeszcze jedno
08.06.2023 17:57

..jeżeli Antkowiak przegra mam dla Pana fuchę...pozyskiwanie środków z woj lubuskiego...idzie pan na taką propozycję...

avatar
~Piotr Buczek
09.06.2023 13:15

Drogi Panie ( Pani ?). Nie wiem czy to było pytanie czy stwierdzenie ? Jeśli pytanie, to czysto hipotetyczne , więc szkoda łam tegoż portalu na moją odpowiedź. Co do stwierdzenia że jesteśmy tylko w lubuskiem , to nie podzielam Pańskiej traumy. Swoją drogą , jeśli tylko... to ciekawe gdzie jest to aż ?

avatar
~do ...PB
10.06.2023 09:55

Odpowiedź w stylu masło maślane w stylu konferencji pis + i ich emeryta !!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl